Je možné pobírat současně peněžitou pomoc v mateřství a příspěvek na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 16. června 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den rad bych se vas zeptal zda je mozne pobirat materkou a zaroven prispevek na peci? Dekuji S pozdravem Martin
Martin
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, Martine,

rád byste věděl, zda je možné pobírat zároveň peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) s příspěvkem na péči.

Tyto příspěvky mohou být poskytovány vedle sebe. Přidám Vám informace, podle kterých zjistíte, zda splňujete podmínky souběhu dávek.

Příspěvek na péči se poskytuje osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby. Tímto příspěvkem se stát podílí na zajištění pomoci při zvládání základních životních potřeb závislých osob. Příjemcem dávky je tedy závislá osoba na péči. Tato osoba si určuje, jakou službu nebo péči pro sebe těmito finančními prostředky uhradí.

Pečující osoba je uvedena v „Oznámení o poskytovateli pomoci“. Této osobě náleží odměna za péči poskytovaná ve formě příspěvku na péči, který je určen právě na úhradu péče. Pro pečující osobu je příspěvek mzdou a má právo si s ní naložit po svém. Osobě pečující se zpravidla příspěvek na péči do příjmů nezapočítává. Výjimkou je situace, kdy se závislou osobou nebydlí v jedné domácnosti – v tom případě bude pro pečující příjem z péče zohledněn v dávkách hmotné nouze.

Pečující osoba, která poskytuje závislému pomoc, musí být v péči o takovou osobu zdravotně způsobilá. Způsob poskytované pomoci a její rozsah musí odpovídat stanovenému stupni závislosti a být zaměřena na základní životní potřeby, které podle výsledku posouzení stupně závislosti (okresní správou sociálního zabezpečení) není osoba schopna zvládat.

Zdraví Vás

Oldřich Hanibal