Je možné plavat s fentanylovými náplastmi?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 6. 2013 zobrazit původní dotaz

Na chronické bolesti páteře mi byly předepsány náplasti Matrifen. V letáku se píše, že je možné pouze krátké sprchování. Zajímalo by mě, zda s touto náplastí mohu plavat. Plavání mi na mé bolesti úžasně pomáhá a tak jsem na rozpacích, zda jsou náplasti dobrou volbou. Na můj dotaz mi lékař sdělil, ať to zkusím a že se uvidí. Tato odpověď mi přijde od odborníka přinejmenším divná. Můžete mi k tomuto problému říci více? Děkuji.

Jaroslav Bělohlav

Na bolesti páteře Vám byly předepsány fentanylové náplasti (preparát Matrifen) a Vy se ptáte, zda je možné s nimi plavat.

Vážený pane Bělohlave,

při používání opiátových náplastí se skutečně doporučuje pouze krátké osprchování, nikoli koupání či plavání, protože existuje velké riziko, že se přitom náplast odlepí. Pokud byste plaval jen občas, lze to vyřešit např. tak, že si plavání načasujete na den přelepování Matrifenu a poté, co si zaplavete, nalepíte náplast novou.
Pokud ale plavete často, plavání Vás baví a pomáhá Vám, připadá mi skutečně šikovnější zvolit jinou lékovou formu, např. tablety opiátů s řízeným uvolňováním (tedy takové, které je možno užívat pouze 2x denně) v dávce, která by odpovídala Vašim potřebám. Je to léčba rovnocenná, pouze při nevolnostech, zvracení či obtížích s polykáním je náplast výrazně výhodnější než tablety.
O konkrétním preparátu a dávce vhodné pro Vás se poraďte s Vaším ošetřujícím lékařem, rozhodně se však nenechte odradit od činnosti, která Vás těší a prospívá Vám.
Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz