Je možné napadnout závěť pro neplatnost?

Odpověď na dotaz ze dne 27. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Starali jsme se ze ženou několik let o člověka, který byl nechodící a měl Parkinsonovu chorobu. Po jeho smrti se záhadně objevila závěť, že vše odkazuje jednomu svému známému. Který ho ale za jeho života několikrát vykradl. A hned po smrti začal odvážet věci a nečekal na vyřízení pozůstalosti. Byl i policií vyzván, aby nic neodvážel a musel v ten den vše vyložit a odjet s prázdnou. Později se, ale vrátil a vše si odvezl. Podle závěti dědil vše jen ten jeho známí. Děti zůstavitele nedostali nic a my i když jsme se o něj starali 24 hodin denně po dobu několika let. Kdy výdaje domácnosti jsem platil já a také větčinu léků také nic. Je možné tuto závěť napadnout pro neplatnost. Je podepsaná matkou a synem, kteří jsou společnými známími zůstavitele a dědice. Je podepsaná podle datumu v době kdy se choroba zůstavitele hodně zhoršovala. A jen těžko i podle lékařů dokázal pochopit co vlastně dělá.
Josef Král
Ptáte se, jestli je možné zpochybnit závěť. Máte pochybnosti o okolnostech, za kterých vznikla. Dědictví nepřipisuje ani příbuzným, ani těm, kteří o umírajícího dlouhodobě pečovali.

Dobrý den,

závěť je možné napadnout pro neplatnost, bude to však třeba udělat žalobou u soudu. Soudní proces může být poměrně obtížný a i z tohoto důvodu bych doporučovala situaci konzultovat s advokátem a v případném soudním řízení se tímto advokátem nechat zastoupit. S advokátem můžete konzultovat kromě možné neplatnosti závěti také otázku, zda byste v případě neplatnosti potvrzené soudem dědili nebo nikoliv.

S pozdravem

Barbora Vráblová