Je možné čerpat peníze z pozůstalosti dřív, než je dědictví uzavřené?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 4. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den muj syn zdedil po otci velkou častku penez ale misto na jeho konto se penize dostaly do rukou bratrovi zemreleho pry platil stoho kanalizaci na podil bytu co muj syn take zdedil .keho družka zemreleho mi zvestovala ze musi syn platit cely pohreb pro to ze dedil tak ja se ptam zda je to pravda a zda se mohly čerpat penize dřive než se uzavřelo dedictvi dekuji za odpoved

Ivana

Váš syn zdědil po otci velkou finanční částku. Píšete, že peníze se ale dostaly do rukou bratra zemřelého, který z toho platil kanalizaci. Dále píšete, že syn musí platit celý pohřeb. Zajímá Vás, jestli je to v pořádku, že peníze z dědictví byly čerpány dříve, než je dědictví uzavřeno.

Dobrý den,

čerpat peníze z účtu zemřelého před ukončením dědického řízení lze v případech, kdy je potřeba starat se o majetek zemřelého. Z účtu tak lze čerpat peníze na platby spojené právě např. s údržbou bytu (úhrada kanalizace), který je součástí dědictví. Obecně ale platí, že čerpání peněz z účtu by mělo sloužit jen k běžné údržbě majetku v dědictví. Takto čerpat peníze z účtu mohou nicméně pouze dědici, kteří mají k účtu zemřelého přístup na základě dispozičního práva nebo tzv. správci pozůstalosti.

V řízení by pak především nemělo docházet k tomu, aby se peníze patřící do dědictví převáděly na účet osob, které nejsou dědici. Jestliže dle Vás došlo nesprávně k převodu peněz bratrovi zemřelého namísto Vašemu synovi, obraťte se společně se synem na notáře, který vedl dědické řízení.

Co se týče vypravení pohřbu, je pravda, že náklady na pohřeb hradí dědici z dědictví. Pokud je dědiců více, hradí náklady na pohřeb společně.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz