Je možné, aby pacient v komatu mluvil a reagoval na podněty?

Dobrý den, můj bratr po rozsáhlém infarktu a následné nedostatečné resuscitaci upadl do komatu a jeho stav trvá už 2 měsíce. I přes vážný stav se však jeho stav neustále vyvíjí (neurolog zkonstatoval z 80% zničený mozek v důsledku hypoxie; srdeční sval odumřel také z 80%): On však už dýchá sám, otevřel oči, zvedá a otáčí hlavu, hýbe nohama, nadzvedává pánev, hlasitě sténá bolestí, křiví obličej, snaží se jakoby vstát, před pár dny si z guturální jamky vytrhl kanylu (tracheo) a hlavně - před několika dny začal mluvit. A to je ten problém: Může i přesto, že je neustále v komatu, mluvit a reagovat na dotazy? Ale personál se dušuje, že je stále v komatu. /Pro ilustraci: Po dotazu sestřičky, zda ho bolí zadek, protože sebou neustále šije, jí řekl: "Ne, prdel.". Když mu žena masíruje ruce, říká jí "Au"./ Vůbec tomu nerozumím, tohle přece v komatu není možné. Nebo je? Děkuji, Osinová

Shrnutí dotazu

Ptáte se, zda je možné, aby pacient v komatu reagoval na podněty.

Odpověď na dotaz

Dobry den, paní Osinová,

skutečně není pravděpodobně, že by pacient v komatu takto reagoval, spíše to vypadá dle Vašeho popisu na tzv. mesencephalický syndrom, resp. dokonce probouzení z komatu.

Nicméně bohužel to neznamená automaticky, že Váš blízký na tom bude lépe. Naopak, o to více se otevírá otázka, co cítí a jak mu od potíží pomoci. Je myslím třeba znovu a znovu se pokud možno věcně ptát lékařů a ošetřujícího personálu, navazovat s nimi kontakt a hledat, co by mu mohlo pomoci.

Přeji Vám především hodně sil, toto není snadné období a budete asi potřebovat ještě hodně trpělivosti. I když prognosa není dobrá, vždy se dá něco udělat, aby Vašemu bratrovi bylo lépe.

V úctě

Ladislav Kabelka

 

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života. ©Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843