Je možná léčba bolesti opiáty při nádoru na slinivce?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 9. 2013 zobrazit původní dotaz

Včera při vyšetření byl otci diagnostikován nádor na slinivce bez provedení biopsie. Chtěl bych vědět zda v nejhorších chvílích a bolestech mu budou moci být předepsané opiaty.Doktor říkal, že bez biopsie je s tím velký problém,jelikož diagnoza není defacto potvrzená. děkuji

Josef

Včera při vyšetření byl otci diagnostikován nádor na slinivce bez provedení biopsie. Chtěl bych vědět zda v nejhorších chvílích a bolestech mu budou moci být předepsané opiaty.

Vážený Josefe,

jen na vysvětlenou — nádory slinivky bohužel patří mezi ty, které se špatně diagnostikují. Ani biopsie nemusí nutně ozřejmit původ obtíží pacienta. Není vzácností, že se nemocný léčí pro vleklý zánět slinivky (má i opakovaně z biopsie nález potvrzující zánět, nikoliv nádor) a teprve průběh nemoci ukáže, že šlo o nádorový proces. Vzácněji naopak odečte lékař-patolog nález jako zhoubný nádor — a časem se ukáže, že šlo o zánětlivý proces. Záleží na dalších příznacích a výsledcích dalších vyšetření, s jakou jistotou je nádorové onemocnění stanoveno.

Rozhodně však neznalost povahy procesu nesmí být překážkou léčby bolesti. Opiáty (správněji opioidy) jsou léky, které se používají k léčbě středně silné až silné bolesti jakéhokoliv původu. I nemocní bez nádoru, například se silnými bolestmi kloubů, mohou a mají být za určitých okolností léčeni opioidy. Pokud by tedy tatínek měl bolesti a jiná léčba by nebyla pro něj vhodná, pak zcela jistě by mohl a měl být léčen opioidy. Opioidy může předepisovat každý lékař — tedy i onkolog, internista, gastroenterolog, praktický lékař atd. V případě pochybností se pak můžete obrátit mimo jiné na ambulanci léčby bolesti. Obvykle bývá součástí každé větší nemocnice.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz