Je mi 60 let, manžel zemřel před rokem v dubnu. Kdy mohu požádat o obnovu vdovského důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 8. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
manžel zemřel vloni ve věku 61 let. Narodil se 30.11.1958.
Já, mám 60 let, jsem bezdětná a v dubnu jsem přestala pobírat roční vdovský důchod.
Kdy si mohu požádat o obnovu vdovského důchodu?
.

Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

obracíte se na nás ohledně možnosti obnovy vdovského důchodu. Je Vám 60 let a letos v dubnu Vám nárok na vdovský důchod zanikl. Nemáte děti. Ptáte se, kdy můžete požádat o obnovu vdovského důchodu.

Obecně je na obnovu vdovského důchodu nárok v případě, že do dvou let od zániku předchozího nároku, splníte některou z následujících podmínek:

• péče o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),

• peče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,

• péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,

• invalidita ve třetím stupni,

• dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození, nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Nejčastějším důvodem pro obnovu vdovského důchodu bývá splnění poslední uvedené podmínky, podmínky věku. Vzhledem k tomu, že neuvádíte Vaše datum narození, nemohu Vám dát přesnou odpověď. Svůj důchodový věk si můžete zjistit v **tabulce důchodového věku **. Například pokud jste ročník 1961, Váš důchodový věk je 64 let a 4 měsíce. Důchodový věk muže stejného data narození ponížený o 4 roky je 60 let a 4 měsíce. Nárok na obnovu vdovského důchodu budete mít tedy v době, kdy dosáhnete nebo jste dosáhla tohoto věku. Pokud jste ročník 1960, tak by se obdobně uplatnila věková hranice 60 let a 2 měsíce.

Pro zcela konkrétní odpověď a případné podání žádosti o obnovu se můžete obrátit přímo na příslušnou pobočku okresní správy sociálního zabezpečení.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz