Je mi 59 let a před šesti lety mi byl zastaven vdovecký důchod. Budu mít nárok na obnovení?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 6. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den před šesti lety mě byl odebrán vdovský důchod protože děti dovršili 36 let mně je 59let prosím vás odkdy mám nárok na obnovení vdovského důchodu děkuji

Alois ortwein
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Vám byl před 6 let zastaven vdovecký důchod, protože Vaše děti dovršily věku, kdy přestaly být v kategorii nezaopatřeného dítěte. Nyní je Vám 59 let. Ptáte se, kdy budete mít nárok na obnovení vdoveckého důchodu.

Dobrý den,

aby Vám mohla konkrétněji poradit, musela bych znát rok, kdy jste ovdověl. Platí ale, že pro obnovení vdoveckého důchodu byste musel splnit jednu z následujících podmínek:
a) pečovat o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
b) pečovat o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
c) pečovat o svého rodiče nebo rodiče zemřelé manželky, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
d) byl byste invalidní ve třetím stupni,
e) dosáhl byste věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona (60 let).

Domnívám se, že se ptáte na splnění podmínky věku. Zde záleží na době, kdy jste ovdověl a jaké znění zákona se na Vás proto vztahuje. Platí ovšem, že musíte jednu z podmínek splnit do 5 let od zániku předchozího vdovského důchodu (u ovdovělých před rokem 2012) nebo do 2 let (pro ovdovělé po 1.1.2012).

Přesné informace Vám podají na okresní správě sociálního zabezpečení, kde po nahlášení rodného čísla můžete konzultovat zcela konkrétně.

S pozdravem

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz