Je mi 23 let a dokončila jsem bakalářské studium. Budu mít dál nárok na sirotčí důchod, když budu studovat další obor?

Odpověď na dotaz ze dne 30. ledna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, je mi 23 let žádám o radu ohledně sirotčího důchodu. Letos jsem úspěšně dokončila bakálářské studium a ráda bych pokračovala ve studiu dále. Chtěla bych ale změnit obor a začít studovat na střední průmyslové škole. Nevím zda mám dále nárok na sirotčí důchod, když už jedno vyučení s maturitní zkouškou mám. Ve veškerých odkazech jsem našla pouze podmínku být studentem do 26 let, denního studia.
Klára
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Dokončila jste úspěšně studium a chcete pokračovat v dalším, ale nevíte, zda je možné studium další střední školy a přitom mít dále nárok na sirotčí důchod.

Milá Kláro,

sirotčí důchod náleží nezaopatřenému dítěti po dobu soustavné přípravy na budoucí povolání, nejdéle však do dovršení věku 26 let. Za tuto dobu se považuje studium na středních, vyšších odborných a vysokých školách v České republice. V období, kdy nebudete studovat, přestanete být považována za nezaopatřené dítě a sirotčí důchod Vám v této době náležet nebude. Nezapomeňte o změnách včas informovat správu sociálního zabezpečení.

Informace o podmínkách nároku na sirotčí důchod a odbornou konzultaci v konkrétním případě podají pracovníci OSSZ, klientského centra při ústředí ČSSZ, případně Call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle 800 050 248.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal