Je mi 20 let, studuji vysokou školu. Když začnu pracovat na úvazek, přijdeme s mámou o pozůstalostní důchody?

Odpověď na dotaz ze dne 3. prosince 2019 zobrazit původní dotaz
dobrý den, studuji prezenčně vysokou školu a je mi 20 let. Pokud začnu pracovat na plný nebo poloviční úvazek přijdu o sirotčí důchod? A moje máma o vdovský důchod? děkuji předem za odpověď
Jiří
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Je Vám 20 let a jste studentem prezenčního studia. Pobíráte sirotčí důchod a Vaše máma důchod vdovský. Ptáte se, zdali oba přijdete o pozůstalostní důchody, začnete-li pracovat.

Vážený pane Jiří,

pokud začnete při prezenčním studiu pracovat, nárok na pozůstalostní důchody Vám ani mámě nezanikne. Pro nárok na pozůstalostní důchody je důležité, že splňujete tzv. podmínky nezaopatřenosti – tedy ve Vašem případě, že studujete prezenčně a je Vám současně méně než 26 let.

Situace by byla jiná, pokud byste se rozhodl změnit formu studia na kombinovanou či dálkovou. V případě těchto forem studia jsou možnosti přivýdělku při současném zachování nároku na sirotčí důchod omezené.

Pro zcela konkrétní informace o Vašem nároku na sirotčí důchod se lze obracet na Klientské centrum České správy sociálního zabezpečení, kde mají agendu sirotčích důchodů na starosti.

Přeji, ať se Vám ve studijním i pracovním životě daří.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková