Jaterni cirhoza - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 16. ledna 2015 zobrazit původní dotaz
Dobry den. minuli rok jsem vezl tatku do nemocnice:-( byl zluty bez ascitu mel otekle trochu kotniky a po ranu vzdy kaslal na toalete a asi chrlil hleny myslim i trosku s krvi. mam o nej strach. zjistily chronicke selhani jater a asi cirhozu. po tydnu ho pustily domu ze ma zmensena jatra a poslaly ho na scintigrafii kosti a nevim proc?? asi kvuli metastazam:-( ale ty asi nema protoze je to uz rok. Zajima me jaka je u nej doba přezití??? a je alkoholik ale od te doby prestal pit a pije nealko pivo. muze si ti pomoci nebo pohorsit:-((( co mam v nejblizsi dobe ocekavat?? chodi na jaterni testy asi pravidelne a daly mu ten nejnizsí castecny duchod. je hrozne hubeny strata svalove hmoty:-( ojake stadium cirhozy se jedna?? kompenzovana nebo nekompenzovana???
Jiri
Váš tatínek má nemocná játra, pravděpodobně již ve stadiu cirhózy. Příčinou, pokud tomu dobře rozumím, byla nadměrná konzumace alkoholu. Na doporučení lékařů poslední rok zcela přestal alkohol pít. Ptáte se, co máte očekávat do budoucna, jaká je doba přežití.

Vážený Jiří,

cirhóza (ztvrdnutí jater lidově) představuje konečnou fázi jaterního onemocnění z různých příčin. Jde o přestavbu tkáně jater, která je způsobena opakovaným odumíráním některých jaterních buněk a jejich nahrazováním nefunkčním vazivem. Mění se průtok krve i žluči játry, což vede jak ke žloutence, tak i ke krvácení. Významně se snižuje množství fungujících jaterních buněk. Je typické pro toto stadium jaterní nemoci, že se játra zmenšují. Prognóza jaterní cirhózy (doba přežití) je obtížně odhadnutelná. Velmi záleží na příčině. Obecně alkoholická cirhóza má prognózu lepší, než cirhóza způsobená například virovou žloutenkou nebo chorobou neznámého původu (kryptogenní cirhóza). Játra mají sice velkou schopnost sebeobnovy, cirhóza je však bohužel již nevratné poškození jater. K odhadu prognózy se užívají různé skórovací systémy, jejichž součástí jsou ukazatele, jako je množství bílkoviny (takzvaného albuminu), hladina sodíku, ledvinné funkce a krevní srážlivost. Další důležité údaje jsou přítomnost tekutiny v břiše (ascites), projevy poškození nervové soustavy (jaterní encefalopatie), celkový stav nemocného. Úbytek svalové hmoty je naopak nepříznivým znamením.

Zcela obecně lze říci, že 5 leté přežití pacienta s jaterní cirhózou je 50%. To znamená, že polovina nemocných přežije 5 let.

Je dobře, že se tatínek dokázal alkoholu zcela vzdát. Nealkoholické pivo mu jistě neublíží. Scintigrafie kostí se u těchto nemocných obvykle provádí ne kvůli metastázám, ale proto, že část pacientů mívá v důsledku jaterní nemoci takzvané měknutí nebo častěji řídnutí kostí (osteoporóza).

Více Vám určitě bude schopen říci tatínkův ošetřující lékař. Zná tatínkův celkový zdravotní stav, přidružené choroby, dosavadní průběh jeho nemoci a další podrobnosti. Ví, jaké případné komplikace jsou přítomny a tedy, co zdraví Vašeho tatínka může ohrozit. Bude-li tatínek souhlasit, zajděte na další kontrole za lékařem společně a vyptejte se jej na vše, co Vás zajímá. Bude schopen určit stadium cirhózy i to, zda je v tuto chvíli kompenzovaná (což pravděpodobně dle Vašeho popisu je).

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová