Jako osobní asistentka pečuji o pacienta s ALS. Nepřeje si volat RZ při zhoršení stavu, ale v rámci profese mám povinnost poskytnout pomoc. Jak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 3. 2016 zobrazit původní dotaz

Jde o prani pacienta s ALS, ke kteremu jezdime s kolegynemi jako osobni asistentky. On a jeho manzelka si nepreji, v pripade zhorseni zdr. stavu, abychom volaly RZP. Chteji pouze zavolat manzelku, ktera v dobe nasi pritomnosti u nich doma, odjizdi pryc. Mame povinnost poskytnout pomoc, ale to se "bije" s pranim klienta. Lze to resit nejakym notarskym zaznamem, s podpisy svedku? Toto zavrhuje nase supervizorka. Reditel hlasa respektovat prani klienta
Jsme jako mezi mlynskymi kameny. Jak bychom tedy mely postupovat? Dekuji za odpoved.

Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že jezdíte pečovat jako osobní asistentka o pacienta s ALS, který si v případě zhoršení stavu nepřeje volat záchrannou službu. Vy ale máte ze zákona povinnost poskytnout člověku první pomoc, což se neslučuje s klientovým přáním. Ptáte se, zda jde tato situace nějak vyřešit a jak byste teď měli postupovat.

Dobrý den,

pro případ, kdy chce člověk žít až do konce podle svého přání a rozhodovat o svém zdravotním stavu sám, přestože toho nebude z důvodu nepříznivého zdravotního stavu schopen, slouží dříve vyslovené přání. Kromě toho, že je třeba si dříve vyslovené přání uložit u praktického lékaře či specialisty (viz odkaz), je rovněž praktické mít jej založené u dokladů a zapsané ve zdravotní dokumentaci, že pacient takové přání sepsal.

Podle dříve vysloveného přání by se pak měli řídit všichni včetně lékařů, osobních asistentů, blízkých atd. S pacienty v pokročilé fázi nevyléčitelného onemocnění bývá dříve vyslovené přání sepisováno často proto, že si pacient nepřeje prodlužování života za každou cenu. Odmítá například resuscitaci, převoz zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice a naopak požaduje adekvátní léčbu bolesti a tišení utrpení v domácím prostředí.

S přáním pěkných dní

Anežka Moravcová

Dotaz zodpovídá

Bc. Anežka Moravcová

Bc. Anežka Moravcová

sociální pracovnice, vedoucí půjčovny pomůcek hospicu Cesta domů

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz