Jaká je naděje na uzdravení maminky, která je na umělé plicní ventilaci?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 2. 2021 zobrazit původní dotaz

Mám maminku už týden v nemocnici s oboustranný zápalem plic, nyní je dva dny na plicní ventilaci. Chci se zeptat jak dlouho mohou být pacienti na plicní ventilaci s nadějí, že se uzdraví a kdy lékaři vědí, že už to nebude dobré. Bylo nám řečeno, že je v kritickém stavu, je ji 68. Uzdravil se někdo, kdo byl na plicní ventilaci třeba měsíce? Máme ještě naději, nebo? Dekuji

Renata

Vaše maminka je na dýchacím přístroji pro zápal plic a vy se ptáte, jakou naději má na uzdravení.

Vážená Renato,

ráda bych vám odpověděla, ale záleží na tolika dalších faktorech, které neznám, že ani rámcová odpověď není možná. Rozhodně i po týdnech umělé plicní ventilace lze pacienta úspěšně odpojit. Důležité je jednak, proč k selhání plic došlo, jaké další nemoci či orgány má maminka postiženy, jaký byl její celkový zdravotní stav před touto příhodou, jak reaguje na dosavadní léčbu. Kritický stav samozřejmě šanci na úzdravu výrazně snižuje, nikoli však absolutně. U takových pacientů záleží na každém dni, někdy i hodině jak reagují na léčbu.

Chápu, že pro vás musí být čekání a nejistota velmi náročné. Více vám ale bohužel nejsem schopna napsat. Míra nejistoty je zde vysoká.

S pozdravem

*MUDr. Irena Závadová *

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz