Jaká je lhůta pro zpopelnění zesnulého na náklady obce, není-li nařízena pitva?

Odpověď na dotaz ze dne 21. září 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den,pracuji v Domove (drive USP) a chci se zeptat,za kolik dni byva klient zpopelnen,kdyz pohreb bez obradu plati obec ,nejsou zadni pribuzni a neni narizena pitva. Dekuji za odpoved. Tom
Tom
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, za jak dlouho bývá zemřelý zpopelněn, když půjde o zpopelnění bez obřadu na náklady obce, protože zesnulý nemá příbuzné.

Dobrý den,

píšete, že jste pracovník domova, ve kterém Vám zemřel klient. Ptáte se, za jak dlouho bývá zemřelý zpopelněn, když půjde o zpopelnění bez obřadu na náklady obce, protože zesnulý nemá příbuzné.

Nevím o žádné konkrétní jasné lhůtě pro tento případ. Postup je takový, že poté, co lékař vystaví list o prohlídce zemřelého, je třeba kontaktovat pohřební službu a objednat pohřeb, do 96 hodin po obdržení listu o prohlídce. Pokud se nikdo nepřihlásí, má povinnost zajistit pohřbení obec po uplynutí zmíněných 96 hodin. Pokud obec objedná zpopelnění bez obřadu, bude pravděpodobně záležet na krematoriu, které zpopelnění zajistí. Nevím o tom, že by byla dána přesná lhůta v tomto směru.

Nevím také, z jakého důvodu se ptáte. Pokud je to potřeba, jistě je možné, aby se někdo ze zařízení komunikoval v tomto směru s pohřební službou, přes kteoru bude zpopelnění objednáno.

Zdraví

Barbora Váchová