Jak zemřít důstojně doma?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 6. 2005 zobrazit původní dotaz

Dobry den,
prosim o radu jak zaridit, aby mohl muj otec (52) zemrit dustojen doma a nemusel zpet do nemocnice, kde strasne psychicky trpel. Umira doma na rakovinu, opravdu je situace hodne vazna, temer neji. Dochazi k nam 2-3xdenne domu sestra, ktera se o nej stara (ma liposarkom, ktery ale ztekucuje a proto ma dren, dale ma udelanou nove illeosztomii). Je moznost mit doma i kapacku s vyzivou a morfiem nebo necim podobnym? Koho mam oslovit a kdo mi pomuze? Momentalne je doma na paragraf doma s otcem maminka, ale nevime, jak dlouho situace bude trvat, ma povinnosti v praci a ja jako dcera mam pravo jen na paragraf na 5dnu. Kdo mi poradi, jak tuto dobu prodlouzit? rici zamestavateli?
Dekuji za odpoved
Jana (24)

Janina

Jak zařídit, aby mohl můj otec (52) zemřít důstojně doma? Umírá doma na rakovinu, téměr nejí. Je možnost mít doma i kapačku s výživou a morfiem? Já jako dcera mám právo jen na paragraf na 5dnů. Jak tuto dobu prodloužit?

Dobrý den, Jano,

odpověď na Vaši — jistě velice vážnou a na řešení obtížnou — životní situaci leží v místě, kde bydlíte. Obraťte se na na poskytovatele paliativní péče, případně na svého praktického lékaře — předpokládám, že ten předepisuje domácí péči (sestřičky), jež Vás navštěvuje. Řešení bolestí, zvracení, slabosti, psychologická podpora — to vše vyžaduje pomoc, kterou potřebujete dostat od školeného profesionála. Nicméně hlavním momentem je jistě Vaše viditelná vůle tuto situaci zvládnout — a té si velmi vážím.

V Praze se obraťte na Cestu domů, mimo Prahu na nejbližší hospic, kde by během týdne až 14 dní za pobytu na lůžku mohli kolegové zhodnotit situaci a doporučit Vám nejlepší řešení. Musím ale přiznat, že ne všude a ne vždy lze péči doma dostatečně zajistit, a to vzhledem k dostupnosti podpory v určitém místě. 

Váš dotaz je v této chvíli hodně obecný, těžko dát konkrétní radu — pokud chcete blíže, obraťte se prosím konkrétně na redakci webu na mailu redakce@umirani.cz, tam Vám dají moji mailovou adresu na bližší kontakt.

Mějte hodně sil a nevzdávejte se — to, co nyní děláte, je nesmírně hodnotné a smysluplné.

S úctou

Ladislav Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz