Jak ulevit od bolesti oteklých nohou?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 12. 2007 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Jedná se o syna mé známé (37 let), kterému byl před dvěma lety odstraněn zhoubný nádor na štítné žláze spolu s ní, který už bohužel metastázoval do jater. Metástáze na játrech jsou zapouzdřené (stále), ale játra se mu zvětšují do dutiny břišní. V současné době leží v nemocnici na celkovém vyšetření všech orgánů, protože tak cca půl roku zpět mu začaly hodně otékat nohy. Bylo vidět chvilkové zlepšení po koupelích v Kycolu, ale teď má nohy tak oteklé, že mu praská a mokvá kůže. Pohybuje se s velkými bolestmi a už jen v ponožkách, protože vhodnou obuv už není možno sehnat. Bohužel ani lékaři nevědí, zda se mu v nohách hromadí voda či lymfa. Léky na odvodňování užíval už v létě, ale bohužel otoky neustoupily.
Prosím Vás poraďte mi, čím by se mu dalo pomoci (ulevit) od těch bolestí a popřípadě otok trochu zmírnit.
Mnohokrát Vám předem děkuji za odpověď.
Ivana

Ivana

Můj známý má nohy tak oteklé, že mu praská a mokvá kůže. Pohybuje se s velkými bolestmi. Poraďte mi, prosím, čím by se dalo pomoci (ulevit) od bolestí a popřípadě otok trochu zmírnit.

Milá Ivano,

děkujeme Vám za dotaz a za Vaši důvěru. Velmi ráda bych Vám poradila nějakou jednoduchou radu, jak se zbavit otoků  na nohou, ale bohužel taková asi není. Nejlépe by bylo přijít na to proč nohy otékají a příčinu otoků odstranit. Proto si myslím, že je velmi dobře, že je syn Vaší známé v nermocnici na celkovém vyšetření, aby se příčina objevila a stav se mohl řešit. Věřím, že po celkovém vyšetření bude příčina jasnější a bude možné mu nějak ulevit.

Máte ale úplnou pravdu, že bolest je nutné řešit hned, bez ohledu na to, proč nohy otékají. Jednou z možností jak mu ulevit, jsou léky proti bolesti. Záleží na tom, co všechno už proti bolesti pacient užíval. Vždy se začíná od léků nejslabších a pokud bolest neustupuje, přídávají se léky silnější. Pokud jsou otoky silné, může být bolest opravdu značná a potom je možné přidat i silné léky proti bolesti typu opiátů. Tyto léky se mohou podávat v různých formách, například i ve formě náplastí. Který lék a v jaké formě ale pacient může dostat, musí rozhodnout lékař, který zváží zdravotní stav a posoudí jaký lék, by pro pacienta byl nejlepší. Léčba bolesti je někdy opravdu svízelná. Ve větších nemocnicích existují i specializované ambulance bolesti, nebo lékař, který se na léčbu bolesti specializuje a mohl by mu pomoci, pokud se běžnými prostředky bolest nedaří utišit. Poptejte se po této možnosti.

Jako další pomoc by bylo možné zkusit lymfodrenáže, které se používají u pacientů s otoky způsobenými útlakem lymfatického systému. O tom, jestli jsou vhodné, by měl rozhodnout zkušený terapeut, který by pak tyto jemné masáže prováděl.

Přeji Vám mnoho štěstí a hlavně úlevu pro syna Vaší známé, jistě je pro něj i jeho rodinu úlevou už to, že se o ně zajímáte a snažíte se v těžké situaci pomoci.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz