Jak se zachovat po skončení rodičovské dovolené, aby zůstal nárok na sirotčí/vdovský důchod

Odpověď na dotaz ze dne 22. března 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, dcera má 24 let a studuje dálkově při čtyřleté rodičovské dovolené, která ji v dubnu skončí. Bydlíme ve společné domácnosti, dostává sirotčí a já vdovský důchod. Chtěli by jsme se zeptat jak se postupuje dále, jestli se bude muset nahlásit na úřad práce, nebo ji jen stačí, že má status studenta? Studovat bude do 26.let. Moc vám děkují za odpověď. Jana
Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o své dceři, které je 24 let a dálkově studuje při rodičovské dovolené. Rodičovská dovolená dceři končí letos v dubnu. Bydlíte spolu s dcerou ve společné domácnosti a pobíráte obě pozůstalostní důchody. Ptáte se, jak máte postupovat dále, zdali se má dcera nahlásit na úřad práce či stačí mít nadále status studenta a studovat do 26 let.

Dobrý den, paní Jano,

předpokládám, že se ptáte, jak postupovat, abyste s dcerou mohly nadále pobírat pozůstalostní důchody. Pro zachování nároku na pozůstalostní důchody stačí, aby dcera měla dále status studentky a studovala nejdéle do 26 let. U dálkového studia by mohl vzniknout problém s potenciální pracovní činností Vaší dcery, která má svá omezení. O těch se můžete dočíst na našem portále – Výdělek a VŠ (dálkově).

Zcela konkrétní informace získáte na Call centru České správy sociálního zabezpečení, na tel.: 257 062 860 (pondělí – středa 8.00 -17.00, úterý – čtvrtek 8.00 -15.30, pátek –  8.0014.00).

S přáním všeho dobrého,

Olga Stránská