Jak se vyrovnat se smutkem ze ztráty otce a zároveň pečovat o nemocnou matku?

Odpověď na dotaz ze dne 1. března 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer. 27.11.2012 mi před očima umřel náhle a bez varování tatínek. Nejdříve mi zavolala máma že můj tatka má infarkt a mámn okamžitě přijet. Šla jsem za sousedkou, která mě tam dovezla. Před domem jsem potkala tátova souseda, který říkal, že ho umělým dýcháním a masáží srdce přivedl k životu. Proto jsem do bytu mh rodičů vcházela s tím, že tatínek žije. jenže kdayž jsem vyběhla schody, máma doma šílena, už dlouho, je psychicky nemocná, a tátu opět oživovali. Byl tam i můk známý hasič, který mi řekl, že je naděje na oživení tatínka. Já byla k dipozici lékařům, protože máma nabyla schopná jim nic říct. Bohužel tatínek mi umel před očima a nebylo mu pomoci... Mámu jsme vzali k nám do bytu, ten večer se pokusila o první sebevraždu, viděl to i můj 13-ti letý syn.Mámě jsme zavolali sanitku a dali ji dohromady... O sebevraždu se pokusila již čtyřikrát. Navíc má problém s alkoholem. Já sama se léčím na psychiatrii s depresemi a úzkostnou poruchou,beru Venlavaxin 2 -1-o, k tomu neurol 3x denně 0,5mg a na noc tritico 75mg. a nemůžu se se ztrátou otce vyrovnat, protže jsem- k němu měla daleko lepší vztah než k matce, která mě v období dospívání bila a nerozuměla mi. Matka stále mluví o tom, že chce jít za tátou a že ze života nic nemá.... Já sama nevím jak se smrtí otce vyrovnat a zvládat problémy s matkou. Bylaa bych ráda,kdybyste mi poradili jak z toho ven, protže o tatínkovi se mi skoro každou noc zdá a vidím ho stát u své postele a snbažím se ho chytit za ruku, ale nejde to... budím se celá spocená a rozklepaná... Prosím poraďte mi co mám dělat. Moc děkuji Šimková Lenka
Lenka ŚIMKOVÁ
Napsala jste nám o tom, jak Vám zemřel táta před očima a nyní je pro Vás obtížné se s jeho smrtí vyrovnat. Navíc je pro Vás náročné spolupracovat či pečovat o mámu, která má sama psychické obtíže a Váš vzájemný vztah je asi dost komplikovaný.

Dobrý den, paní Šimková,

na jednoho člověka je toho opravdu hodně a je pochopitelné, že nejde vše jednoduše přijmout. Není to jednoduché a není to k jednoznačnému vyrovnání.

Můžete z toho být v šoku, v různých výrazných citových stavech nebo i v pocitech odcizení či ztráty smyslu. Smrt táty znamená nejspíš výrazný obrat ve Vašem životě. Myslím si, že vlastně ani nejde vše dobře zvládnout bez pomoci ostatních, a proto jsem ráda, že pomoc hledáte.

Nevím, jak se k těmto událostem staví Vaše okolí a zda máte možnost s někým blízkým o svých stavech, pocitech a starostech mluvit. Doporučovala bych Vám, abyste vyhledala psychoterapeutickou pomoc, aby Vám mohl psycholog či psychoterapeut být nyní oporou a člověkem, který Vám může pomoci postupně vše zvládnout, zorganizovat a vůbec se zorientovat v situaci, která po smrti táty nastala. Je totiž poměrně pravděpodobné, že jste prošla nejen obrovskou ztrátou, když zemřel nečekaně Váš táta, ale také se znovu více připomněla traumata spojená s psychickým onemocněním mámy – její pokusy o sebevraždu, neporozumění v době dospívání, bití a možná i další těžkosti, které jste ve svém e-mailu ani nezmínila.

Možná tedy nyní čelíte nejen současnému těžkému období, ale i bolestné minulosti a nejasné budoucnosti. Z tohoto hlediska není třeba pochybovat, že máte nárok na pomoc, ale i čas, který budete potřebovat, abyste vše zvládla.

Nespěchejte tedy na sebe, hledejte pro sebe podporu a sdílení, protože to by pro Vás mohla být cesta k lepšímu životu bez hrůzných snů, které mohou odrážet Vaši potřebu pomoci.
Přeji Vám hodně sil,
Zuzana Vondřichová