Jak se vyrovnat se smrtí babičky?

Odpověď na dotaz ze dne 7. června 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,je mi 14 let a minulý týden mi zemřela babička.Den před smrtí nám volali,abychom se přišli rozloučit - to jsme udělali.Další den nám volali,že zemřela.Byla to hrozná rána pro nás všechny.Byla jsem s babičkou téměř každý den od narození a moc mi chybí.Bohužel se s tím pořád nemůžu vyrovnat - buší mi srdce,pocit na zvracení,střevní potíže a samozřejmě brečím.Tyhle stavy začaly od chvíle,co jsem se dozvěděla její stav.Máte nějaký nápad,co by mi mohlo pomoci od toho věčného stresu?Předem Vám moc děkuji.
Daniela
Napsala jsi nám o smrti své babičky a o truchlení, které prožíváš. Babička Ti chybí a zatím se Ti nepodařilo se uklidnit a zpracovat náhlou ztrátu.

Dobrý den, Danielo,

týden je opravdu velmi krátká doba, abys mohla vše přijmout a zvládnout. Nepsala jsi, jestli už proběhl pohřeb, ten často pomáhá pozůstalým v rozloučení a ve vyrovnání se s odchodem milovaného člověka. Pokud ještě neproběhl, doporučuji Ti účast a intenzivní vzpomínku na babičku s tím, že se s ní ještě stále loučíš.

Tvoje reakce je normální, i když je silná. Ztratila jsi babičku a nebyla jsi na to připravená (je také obtížné být vůbec někdy připravená). Tvoje psychika i tělo potřebují hlavně čas a klid, aby se mohly s těžkou událostí vyrovnat. Tomu můžeš přispět tím, že se pokusíš o svých pocitech, myšlenkách a stavech mluvit s jinými lidmi. Jestli v Tvém okolí není teď nikdo, komu bys důvěřovala nebo Tvoji blízcí jsou sami příliš zdrceni zármutkem, můžeš se obrátit třeba na Linku bezpečí (tel. 116 111, chat.linkabezpeci.cz)nebo na jiné krizové linky pro děti a mladé lidi. Tam můžeš zavolat kdykoliv, když Tě bude Tvůj smutek zmáhat nebo když budeš chtít své trápení sdílet, což by Ti mohlo ulevit od toho, aby se stres projevoval tak silnými fyzickými příznaky. Pokud máš pocit, že už Tvé potíže trvají příliš dlouho a moc Tě zmáhají, je určitě vhodné požádat dospělé (rodiče a dětského lékaře) o prášky, které zmírní zatěžující fyzické i psychické stavy.

S pozdravem

Zuzana Vondřichová