Jak se vyrovnat s nedostatkem porozumění u členů rodiny?

Odpověď na dotaz ze dne 3. března 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer, děkuji za odpověď paní doktorko... O mých zážitcích s matkou v mládí jsem se moc nezmiňovala, protože ted mě nejvíce trápí náhlá ztráta tatínka. S mámou to vždy bylo těžké. Hrávala jsem na klavír a pokud nebyl táta doma nemohla jsem cvičit, protže jí to vadilo. Věčně na mě křičela a vždy bylo vidět jak mě ráda posílá k babičkám,aby měla ode mne klid. Také stalo kolem mých 18-tých narozenin, že mě obvinila z krádeže 1000 Kč. Utekla jsem z domu a šla k tetě. Asi i proto mám k mámě špatný vztah. Blízkého člověka, kterému bych se mohla se svými problémy svěřit bohužel nemám. Můj manžel ani neví, že se skoro dva roky léčím na psychiatrii. Říká, že si musím pomoct sama... Nechápe, že jsem se ještě se smrtí táty nevyrovnala... Tento týden jsem našla tátovi boty, které jsem mu nachystala do rakve, ale na pohřebním úřadě nám řekli, že boty nechtějí, takže nám zůstaly doma a já se zhroutila... Stále jsem na tom špatně... Kdybych neměla syna zřejmě bych tento svět opustila. Ztratila jsem smysl života.... Nevím, jestli mi ještě nějak poradíte, ale budu ráda,když se tak stane. Nashledanou Šimková Lenka.
Lenka Šimková
Píšete o tom, co Vás v průběhu života s mámou potkalo, i o tom, že ani nyní nemáte dostatek porozumění například od svého manžela, kterému jste ovšem neřekla o svém léčení.

Dobrý den, paní Šimková,

děkuji za Váš další e-mail. To se stává poměrně často, že člověk, který měl málo pochopení v dětství a mládí, vytváří i v dospělosti v podobné vztahy. Může se pak také stát, že se smutek a další pocity kupí a mohou vypadat, že z nich je jen těžko cesta ven. Z tohoto hlediska rozumím Vašim úvahám o ztrátě životního smyslu.

Protože nepochybuji o tom, že Vaše trápení je rozsáhlé a má kořeny ve Vaší minulosti, mohu jen znovu doporučit, abyste se obrátila na nějakého psychoterapeuta. Myslím si totiž, že by bylo dalším hrubým neporozuměním, kdyby se tak velké starosti řešily e-mailem. Těžké roky s mámou, utajované psychiatrické léčení i zoufalství spojené s tátovou smrtí jsou bolestná témata, která vyžadují sdílení, chápání a více času na rozhovor než psaní zveřejněné v internetové poradně.

Pokud uvážíte mé doporučení jako vhodné, můžete najít kontakty na psychoterapeuty v okolí Vašeho bydliště na internetu nebo je získáte na některé z linek důvěry pro dospělé . Tam se také můžete obracet, kdykoliv je Vám těžko a máte pocit, že jste sama na těžkosti, které Vás potkaly.

Zuzana Vondřichová