Jak se vypořádat s únavou po dlouhodobé péči o umírající matku?

Odpověď na dotaz ze dne 27. prosince 2012 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, před 4 dny mi po dlouhé nemoci zemřela maminka. Mám malou 4letou dcerku a tatínka, který mě teď moc potřebuje. Tatínek odešel před lety do předčasného důchodu, aby se mohl o maminku po dobu její nemoci starat. Mám pocit, že nezvládnu jít do práce a normálně pracovat, zvažuji podání výpovědi.
D.F.
Jste teď v obtížné situaci a možná se Vám vše zdá neřešitelné. Možná jste také vyčerpaná po době dlouhodobé nemoci Vaší maminky

Dobrý den,

přijměte mou soustrast s úmrtím Vaší maminky.

Je těžké říct, co by bylo pro Vás nejlepší – ale určitě by stálo za to se s někým poradit, nemusela byste rozhodnutí dělat sama.

Nevím, kdo všechno ve Vašem životě – kromě malé dcerky a tatínka – teď je Vám nejbližší nebo o koho se můžete opřít. Z toho, co píšete, mám jen dojem, že se potřebuje s někým o zodpovědnost a péči o Vaše blízké podělit. Minimálně se o tom poradit a situaci v klidu rozebrat – dřív, než byste se rozhodovala k takovému kroku, jako je například podání výpovědi. Zkuste navštívit rodinnou poradnu nebo nějaké krizové centrum a proberte s někým možnosti, které jsou před Vámi. Dejte si nějaký čas a zároveň neřešte – pokud možno – vše sama. Možná, že za nějaký čas půjdou věci lépe, než si teď můžete představovat.

Držím Vám palce a věřím, že najdete – a třeba i s něčí pomocí – nejlepší řešení pro sebe i své blízké.

Ilona Peňásová