Jak se vypočítávají částky podpory v nezaměstnanosti pro pozůstalé?

Odpověď na dotaz ze dne 16. října 2013 zobrazit původní dotaz
Pečovala jsem 5 let o svoji maminku.Ukončila jsem pracovní poměr, abych o ni mohla pečovat, měla invaliditu 4 stupně a soc.příspěvěk 12000 Kč.Na soc. oddělění jsem byla vedena jako její opatrovník.Před 14 dny maminka umřela a musela jsem jít na pracovní úřad než si najdu práci. Na úřadu práce mi vypočetli podporu nezaměstnanosti 3600Kč - první 2 měsíce a pak další dva měs . 2900Kč...Zdá se mi že je to velice málo a nespravedlivé, dostává mě to do finanční tísně.Chtěla bych vědět, jestli je to správně, nezdá se mi , že by stát tak málo podporoval mou situaci-když jsem ušetřila státu tolik peněz.Myslí si stát ,že je lepší dát starší lidi do LDN????!!!!! přeji pěkný den a děkuji za brzkou odpověď
Sluníčko
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste se starala pět let o svou maminku, která byla invalidní ve IV. stupni a pobírala příspěvek na péči rovněž ve IV. stupni. Na sociálním odboru jste byla vedena jako její opatrovník a odešla jste kvůli péči o maminku z práce. Maminka před dvěma týdny zemřela a Vám na Úřadu práce vypočítali coby podporu v nezaměstnanosti částky, které jsou pro Vás nízké a dostávají Vás do finanční tísně. Nás se ptáte, zda jsou částky vypočítány správně.

Dobrý den,

pečovat každodenně o svého blízkého pět let je úctyhodný výkon. Je od Vás moc hezké, že jste kvůli péči o maminku dokonce odešla z práce. Je mi líto Vaší ztráty. Vnímám z Vašeho dotazu pocit nespravedlnosti a možná i hněv, překvapení a pochybností o tom, zda by skutečně stát dopustil, aby někdo, kdo pečuje tak dlouho doma o nemocnou maminku, byl po její smrti ve finanční tísni.

Náš stát není sice příliš dobře vybaven pro situace, v jaké jste se ocitla nyní Vy po smrti maminky, ale nějaká opatření přeci jen má.
Já mám bohužel jen velmi málo informací a neumím tedy říci, zda jsou částky vypočítány správně nebo chybně. Jediné, co mne k tomu napadá je, zda jste žádala Okresní správu sociálního zabezpečení, aby se Vám doba péče o maminku započítávala jako náhradní doba pojištění. A pokud ano, zda jste jim dala vědět, že maminka zemřela. Úřady si totiž bohužel mezi sebou takové věci nesdělují. Možná to by mohlo mít vliv na výši Vaší podpory v nezaměstnanosti. Správa vypočítává sociální pojištění v takových případech až zpětně po oznámení ukončení péče.

Ve Vašem případě, kdy pochybujete o správnosti vypočítaných částek podpory, se můžete znovu obrátit na Úřad práce, kam místně spadáte, a požádat o vysvětlení, jak k částkám dospěli, případně sdělit, že máte posledních pět let pečování doma vedených jako náhradní dobu pojištění.
Rovněž můžete proti rozhodnutí Úřadu práce podat odvolání a to písemně do 15 dnů po oznámení rozhodnutí. Odvolání se podává na krajské pobočce Úřadu práce České republiky, odvolává se k Ministerstvu práce a sociálních věcí.
Můžete také podat žádost o obnovu řízení, v případě, že nastaly nové skutečnosti, které existovaly v době původního řízení a které jsou Vám ku prospěchu, přičemž je nebylo možné uplatnit v rámci původního řízení atd. (viz odkaz výše).

V nepříznivé finanční situaci je rovněž možné žádat o dávky pomoci v hmotné nouzi  nebo dávky státní sociální podpory

Přeji Vám mnoho sil a dobré pořízení s úřady.

S pozdravem

Tereza Bímová