Jak sdělit mamince informaci o jejím umírání?

Odpověď na dotaz ze dne 7. ledna 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, moje maminka umíra vnemocnici na rakovinu, kterou má téměř v celém těle. Má několik vývodů a dostáva silné morfium. Jezdíme za ní každý den a každý den se s ní loučím, jako by to bylo na posled. Lékař nám před 18 dny řekl, že má před sebou pár dní života. Maminka se mě každý den ptá jestli umře a já ji vždy řeknu, že ne , že je silná statečná moje maminka a že bych jednou chtěla být silná jako ona, ale na druhé straně si přeji, aby už tak netrpěla i když říká, že ji nic nebolí, ale jenom leží a malinko komunikuje. Lžu ji, když vím co mě lékař řekl. Nevím co dělat. Děkuji S.
kůzle
Napsala jste nám o své umírající mamince a také, že nevíte, co dělat - nicméně se přiznám, že si nejsem jistá, s čím si nevíte rady.

Dobrý den,

Z Vašeho e-mailu mám sporný dojem pouze z Vašeho lhaní. Je možné, že Vaše maminka tuší, že umírá, a svou otázkou testuje, zda to víte i Vy a zda to s Vámi může sdílet. Tím, že její odcházení popřete, možná dodáváte mamince naději, ale zároveň jí bráníte, aby se i ona mohla s Vámi loučit tak, jak by si situace zasloužila. Chápu, že je to těžké a je důležité zvažovat, na co se cítíte. Neznám Vaši maminku ani Vás a nevím, na co máte sílu a co je mezi Vámi možné, proto si nedovolím Vám jednoznačně doporučit, abyste s maminkou téma jejího umírání otevřela. Ale určitě Vám doporučuji to zvážit – zda by i tak nebyl možný obdiv ke statečnosti (i Vaší) a zároveň možnost sdělit mamince, že si přejete, aby ji nic nebolelo, ulevilo se jí a všechna Vaše přání či poděkování.

Přeji Vám hodně sil v tomto těžkém rozhodování i období.

Zuzana Vondřichová