Jak probíhá vypořádání dědictví u nemovitosti, na kterou je zřízené věcné břemeno?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak probíhá vypořádání dědictví. Dům má dva majitele, bratry, ani jeden zde nebydlí, dům jim byl darován jejich otcem, které má v domě zřízeno věcné břemeno dožití. Nyní jeden z bratrů náhle zemřel a jeho manželka a děti chtějí vyplacení ze svého podílu. Ještě tedy neproběhlo dědické řízení, ale chtěla bych vědět, jestli mají právo na vyplacení, když je na domě věcné břemeno dožití, nebo zda mají právo na vyplacení až po smrti "věcného břemene". Moc děkuji za info. Jana P.

Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Popisujete situaci, kdy dům má dva majitele, bratry. Dům jim byl věnován otcem, který má v domě věcné břemeno dožití. Jeden z bratrů náhle zemřel. Jeho manželka a děti chtějí vyplacení ze svého podílu. Ptáte se, jestli mají právo na vyplacení nyní nebo až po smrti toho, na kterého je zřízeno věcné břemeno.

Dobrý den,

předpokládám, že „vyplacením podílu z nemovitosti“ je myšlena situace, kdy se dědičky zemřelého bratra, tj. manželka a děti, dohodly s druhým bratrem o převedení svého podílu na nemovitosti na bratra zemřelého, popř. na někoho jiného, výměnou za vyplacení hodnoty podílu dědičkám v penězích.

V takovém případě dojde ke změně vlastníka zděděného podílu. To, že je na nemovitosti zřízeno věcné břemeno dožití, samo o sobě nebrání „vyplacení podílu“ a změně vlastníka. I pokud by došlo k prodeji nemovitosti, bude nemovitost věcným břemenem zatížena a otec bratrů bude stále disponovat právem dožití. Věcné břemeno je totiž vázáno na nemovitost samotnou, nikoliv na její vlastníky.

Převod jednotlivých podílů lze případně omezit v darovací smlouvě, proto doporučuji zkontrolovat, jestli darovací smlouva takové omezení obsahuje.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz