Jak probíhá umírání v rámci alkoholové cirhózy jater?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
chci zeptat na umírání v rámci alkoholové cirhózy jater. Je bolestivé? Co jsem vyčetl, jde většinou o septický šok, kdy poškozená játra nedokáží odfiltrovat toxické látky a nastává otrava organismu, koma. Jde tedy vlastně o ,,bezbolestnou´´ smrt?

Zdeněk

Ptáte se, jak vypadá umírání na selhání jater způsobené dlouhodobým poškozením alkoholem. Zajímá vás asi především to, zda jde o bolestivé úmrtí.

Vážený Zdeňku,

máte pravdu, že zrovna s jaterním selháním jako takovým velké bolesti nebývají spojeny. Mohou se pochopitelně objevit, ale ne v míře, v jaké je občas vídáme u nádorových nemocí. Tito pacienti obvykle mívají poruchu vědomí někdy i charakteru deliria, ale i to je většinou dobře kontrolovatelné dostupnými léky. Obvykle slábnou, jsou více a více spaví a stále méně vnímají své okolí. Může se objevit krvácení, to však spíše nemocného poleká nebo poleká jeho pečující avšak není spojeno s velkými bolestmi.

V medicíně nic neplatí na sto procent, tak ani tento výčet není a nemůže být pochopitelně úplný. Dobrá paliativní péče ať již v nemocnici nebo v lůžkovém či domácím hospici dokáže takovým pacientům ulevit.

S pozdravem,

Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz