Jak pomoci známému, který momentálně pobývá v LDN a rád by se přemístil do jiného zařízení?

Odpověď na dotaz ze dne 26. září 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, obrátil se na mě starý známý s žádostí o pomoc. Před rokem úspěšně vyhrál boj s rakovinou prostaty, nyní se však objevily metastáze v kostech pánevní oblasti s tříštivými zlomeninami v této oblasti. Z onkologie byl převezen do LDN, kde si je zatím schopen platit nadstandard, ale za chvíli mu úspory dojdou. Rád bych mu pomohl najít jinou alternativu péči, jako známý se však zřejmě nedostanu k žádným lékařským zprávám a tudíž nemám v ruce podklady pro jednání s hospici. V LDN se s ním také nikdo nebaví, jsou rádi, že mají platícího pacienta, který je však nešťastný. Má bolesti, měl by být v klidu a já nevím, jak mu pomoct, na koho se obrátit. Prosím Vás o radu, kde začít, na koho se obrátit, jak můžu pomoct. Předesílám, že NIKOHO jiného nemá, je bez rodiny. Děkuji moc předem.
Martin
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o svém známém, který bojuje s onkologickým onemocněním, jež bohužel metastazovalo do kostí. Z onkologie pána přemístili na oddělení LDN, kde si platí nadstandard, ale postupně mu docházejí peníze. V LDN je nešťastný, trpí bolestmi a nikdo se s ním nebaví. Rád byste mu dopřál klid a péči, jakou poskytují lůžkové hospice. Nevíte však, jak mu pomoci a na koho se máte ve věci obrátit. Pán je sám a nemá žádnou rodinu.

Dobrý den, pane Martine,

je opravdu smutné, že se Vašemu známému, který se musí potýkat s nevyléčitelným onemocněním a s tím spojenými obtížemi, nedostává adekvátní péče a nikdo mu nevěnuje pozornost. Váš známý má právo se rozhodnout pro péči, která mu více vyhovuje. Pokud bude chtít být převezen do lůžkového hospice, zaměstnanci LDN mu v tom nemohou bránit. Obrátila bych se v této věci na sociální pracovnici, která působí při každé nemocnici, ta Vám může pomocí s koordinací převozu pána do vybraného zařízení.

V adresáři služeb naleznete všechny  lůžkové hospice v České republice. Je potřeba si zařízení obvolat a zjistit, jaké mají kapacitní možnosti a ceny za služby. Sociální pracovnice v nemocnici může pomoci s vyplněním případné žádosti, zasláním lékařské zprávy a zorganizování převozu.

Také můžete zavolat nebo přijít do poradny Cesty domů: út – pá 9,0017,00, Boleslavská 16, Praha 3, tel.: 283 850 949, 775 166 863, kde se můžeme podrobněji a konkrétněji pobavit o možnostech následné péče pro Vašeho známého a případně doporučit vhodné zařízení.

S přáním všeho dobrého,

Olga Stránská