Jak pomoci příbuznému bez domova, který potřebuje hospic?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, může být někde postaráno o bezdomovce, který celý život nepracoval (věk 47) s rakovinou? Nevím ještě přesné informace, nejsme v kontaktu, ale jelikož se jedná o blízkého příbuzného, tak i přes jeho postoj k životu, bych mu ráda zajistila důstojný odchod. Vzhledem k několika indiciím se obávám, že se bude jednat o rakovinu slinivky.(+ cukrovka, údajné problémy s nohou) Chtěla bych zjistit možnosti péče. Obávám se, že domů si ho vzít nemůžu a není v mých možnostech ani mu platit nějaký hospic. (je docela možné , že to i odmítne. Vždycky z nemocnice utíkal.) Nevím, v jakém stavu je teď, informaci jsem se dozvěděla zprostředkovaně a jeho telefon je nedostupný. Ale chci být připravená pomoct jak jen to půjde. Děkuji

Dana Vavrušová

Píšete nám o blízkém příbuzném, který má závažné život limitující onemocnění a nikdy nepracoval. Ráda byste mu pomohla zajistit důstojný odchod. Nemáte možnost ani prostředky se o něj sama postarat nebo platit lůžkové zařízení. Zároveň víte, že pomoc v minulosti odmítal a z nemocnice utíkal.

Dobrý den,

je mi líto, že je Váš blízký příbuzný takto vážně nemocný a ve stavu, kde je těžké pro něj najít pomoc. Cením si toho, že přes všechny okolnosti chcete být připravená pomoci.

Pro pacienty v závěrečné fázi onemocnění, může být poskytnuta paliativní péče buď v domácím prostředí za využití služeb domácího hospice v např. azylovém domě pro osoby bez přístřeší, kde by ale bylo nutné najít někoho, kdo by se o příbuzného postarat. Máme s podobným případem zkušenost, ale péče nakonec musela být ukončena, protože nebylo možné na místě zabezpečit potřebné léky proti zneužití.
Pobytová zařízení jsou lůžkové hopsice (mohou být finančně náročnější) nebo v léčebny pro dlouhodobě nemocné (v rámci nemocnic). Sama zmiňujete, že nemáte prostředky, abyste lůžkový hospic financovala a z nemocnic Váš příbuzný vždy utíkal.
Napadá mě obrátit se na sociálního kurátora (odbor sociálních věcí a zdravotnictví v rámci úřadu), který by mohl lépe poradit, jak tuto situaci řešit i z hlediska financí aj. Dále byste mohla kontaktovat poradnu některé z organizací, které řeší bezdomovectví – např. Armáda spásy https://armadaspasy.cz/ nebo Naděje https://www.nadeje.cz/. Věřím, že jsou zkušení a řeší situace, kdy některých z jejich klientů potřebuje paliativní péči.

Velmi bych Vám přála, aby se Vám podařilo zajistit příbuznému dobrou péči. Může to být ale v určitých případech velmi náročné a těžko splnitelné, právě i proto, že on sám pomoc odmítne. To, že Vám není situace Vašeho příbuzného lhostejná a že se přesto snažíte pomoci, jsou velké hodnoty.

Za poradnu s přáním mnoha sil

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz