Jak pomoci partnerovi s depresivními symptomy?

Odpověď na dotaz ze dne 11. července 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám přítele, vztah 2letý. Přítel trpíval depresemi, horší na podzim, s příchodem jara vždy zlepšení. Život se z ním nemazlil, utekla mu první žena i s dítětem, v druhém vztahu se žena po příchodu společné dcery změnila na tyranku a šikanovala ho (viděla jsem). Nyní jsme se domluvili, že se k sobě sestěhujeme. Jenomže jeho otec umírá (navíc zřejmě přišel o tu mladší dceru), přítel najednou propadl do deprese. Nemá zájem o komunikaci, lituje, že on sám je ještě naživu. Nevím, jak mu mám pomoci, k lékaři ho nedostanu (to jsem zkoušela již několikrát). Mám obavy z jeho přání umřít. Jak se mám chovat? Mám jej nechat být o samotě a čekat, až se z toho dostane, nebo se neustále pokoušet udržovat kontakt? Pokud ano, jaký kontakt? děkuji
Markéta
Obrátila jste se na nás s dotazem, který s problematikou umírání souvisí jen vzdáleně. Zajímá Vás, jak se chovat k partnerovi, který trpí depresemi a mluví o smrti.

Dobrý den,

chápu, že se obáváte jeho úvah o smrti, je reálné, že to myslí vážně, protože trpí zjevnými depresivními symptomy. V takové situaci jsou Vaše možnosti limitované, obzvlášť, když partner odmítá odbornou pomoc. Můžete ho podporovat, ale těžko vyléčit. Doporučuji Vám možnost odborné pomoci neustále nabízet třeba i s upozorněním, že jeho současný stav ovlivňuje Váš vzájemný vztah a Vy sama nevíte (a nemáte mnoho příležitostí), jak mu pomoci. S lidmi v depresi je dobré snažit se udržet kontakt, i když je to velmi náročné, někdy to více či méně odmítají. Bývá velmi vhodné věnovat se jejich pocitům – můžete s partnerem mluvit o tom, co prožívá. Může pomoci nejen přijmout jeho smutek, ale také mu pomoci vyjádřit zlost, kterou může na své okolí mít – na ženy, které mu ublížily, na otce, na depresi… V případě deprese je totiž vztek a zloba spíše životodárná, pomáhá energizovat a zmenšovat letargii, do které jinak trpící člověk upadá.

Pokud byste potřebovala více podpory, informací nebo péče o partnera i o sebe v této nelehké situaci, neváhejte kontaktovat odborníky, ať osobně nebo třeba v akutních chvílích pomocí linek důvěry pro dospělé  – www.capld.cz.

S pozdravem,

Z.Vondřichová