Jak pomoci dceři vyrovnat se se smrtí kamarádky?

Odpověď na dotaz ze dne 10. ledna 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, máme doma velké trápení, nejlepší kamarádka mojí dcerky byla zavražděna se svým milým. Dcerka je citlivá bytost, která tuto situaci velmi těžce nese. Po prvotním šoku se stavvtrošku uklidnil až do dne, kdy byl zadržen pachatel, který podle všeho své oběti před smrtí krutě mučil. Tím se vše opět zhoršilo. Navíc nás čeká několik dalších vypjatých situací, maturitní ples a hned následující den pohřeb. Velmi těžce se mi odpovídá na otázky, proč se to stalo právě této dívence, která byla tolik laskavá. Je vůbec možné se s tím smířit? Jak bychom se měli k dcerce chovat? Ona je velmi plachá a uzavřená. Děkuji Marie
Marie
Událost, již popisujete, je opravdu velmi tragická a podlamující důvěru ve svět, v život. Otřese to i člověkem, který zavražděné neznal, natož pak jejich blízkými. Chápu, že Vaše dcera zavraždění své kamarádky a jejího přítele nese těžce, a dovedu si představit, že Vy také.

Dobrý den, Marie,

děkuji za důvěru, s níž se obracíte na naši poradnu.

Nikdo nedokáže odpovědět na otázku, proč se takové věci dějí, a nikdo neposkytne záruku, že už se nebudou opakovat. Jsme v těchto chvílích konfrontováni s krutostí a nespravedlností, která k životu bez zjevného důvodu patří. Můžeme být bez vlastního zavinění připraveni o zdraví nebo dokonce o život či o své blízké, zatímco jiné věci máme víc ve svých rukou a některé nám dokonce nikdo na světě nemůže vzít – například naše postoje či naši naději. V tomto ohledu si dovedu představit, že Vaším největším bohatstvím v tuto chvíli jsou vaše vztahy. Můžete si s dcerou, případně dalšími rodinnými příslušníky, být navzájem oporou, můžete spolu sdílet své pocity a úvahy nebo prostě spolu v tichu být. Přečkat, až tuto velkou ránu osudu čas zahojí.

Zároveň můžete pomoci dceři najít další lidi, se kterými by mohla vzpomínky na kamarádku a jejího přítele i pocity a myšlenky týkající se jejich smrti sdílet. Další lidi, kteří ty dva znali – i pro ně bude lepší nebýt se svým smutkem a otřesením sami. Nepíšete nic o tom, odkud se dcera se svou kamarádkou znala, ale pokud byly stávající spolužačky, doporučovala bych i požádat o pomoc školu, která by  vždy měla svým studentům pomoci se s tragickou událostí vypořádat. Společné rituály mohou pomoci dobře se se zemřelými rozloučit a zároveň je společně dál nést v srdci. Někdy je i na místě vyhledat pomoc psychoterapeuta zaměřeného na problematiku truchlení, traumatu či neštěstí. Ten může pomoci tragickou událost co nejlépe zpracovat a obnovit důvěru v život.

Přeji Vám i Vaší dceři hodně sil, víry, že svět je i dobrý, a naděje, že i Vaše životy zase budou naplněny radostí.

Alexandra Lammelová