Jak podpořit kamarádku trpící rakovinou?

Odpověď na dotaz ze dne 17. června 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, dnes jsem se dověděla, že mojí kamarádce 45 let diagnostikovali rakovinu žlučníku a metastáze do jater ve 4 stádiu, má zloutenku a zvýšený bilirubin, který neklesá ani po lécích. Má v těle zadrženou vodu. Ráda bych jí psychicky pomohla - jak je vhodné s človíčkem, který je v tomto stadiu komunikovat. Co ji mohu nabídnout, abych ji udělala radost nebo potěšila. Co mohu udělat, aby se cítila co nejlépe. Přemýšlím, že ji pozvu kamarády, ale nejsem si jistá, zda ji to udělá radost.Děkuji za odpověď a držím palce a přeji mnoho štěstí i všem ostatním.
Ila
Ráda byste psychicky podpořila svou kamarádku, která trpí rakovinou a dalšími zdravotními komplikacemi.

Dobrý den, Ilo,

Je třeba odlišit podporu a vhodnou komunikaci od potěšení či radosti. Vaše kamarádka má závažnou nemoc a určitě jí není dobře, vyrovnává se s těžkou diagnózou i s fyzickými příznaky. V takové chvíli některým lidem mnoho kapacit na radost nezbývá, veselé věci mohou být dokonce někdy vnímány jako zatěžující, i když někdy lidé zase dokážou od tělesných i psychických bolestí odstoupit a legraci vítají.

Pro komunikaci s Vaší kamarádkou by tedy mohlo být vhodné a podpůrné, abyste jí pověděla o svém odhodlání jí pomáhat a potěšit a vyptala se na její potřeby, přání a představy. Tak se nejlépe vyhnete tomu, abyste ji v dobré víře nepřipravila nevhodné zážitky. Ohledy a respekt, který jí takovým zájmem dáte najevo, mohou být právě tou vhodnou pomocí, kterou nyní Vaše kamarádka potřebuje.

S pozdravem,

Z. Vondřichová