Jak podpořit člověka, který mi byl blízký a teď jsem se dozvěděla oklikou, že je nemocný?

Odpověď na dotaz ze dne 5. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Potřebuji poradit, jak komunikovat s člověkem, s nímž mě pojí určitá minulost, nešlo přímo o vztah, neboť z jeho strany nebyl zájem, ale měli jsme se rádi. Skončilo to takovým vyšuměním do ztracena, já jsem odešla neboť jsem cítila něco jiného než on a on mě z toho důvodu již nekontaktoval. Já se teď od společného známého dozvěděla, že mu byla diagnostikována nemoc a chtěla bych mu vyjádřit podporu, ale nevím jak se k tomu postavit, zda ho tato záležitost z minula nebude spíše rozptylovat a tedy ho tím nebudu obtěžovat. Říkám si, zda moji podporu ocení, zda to nedělám spíš kvůli svému pocitu. Společný známý nechce "šířit drby" a proto to oficiálně nevím. Prosím poraďte mi, moc mne to trápí. Děkuji, j.
Jenny

Dobrý den,

myslím, že máte na co navazovat. Měli jste se rádi, to není málo. A vůbec nevadí, že ten vztah pak tak nějak neurčitě skončil. Oba jste šli dál svými cestami a teď se stalo, co se stalo. Tím, že nabídnete zájem a podporu, tím mu přece nijak neublížíte. Udělejte to a pak uvidíte, jak bude reagovat. A podle toho se zařídíte. Možná bude šikovné se moc nevázat na představu, že Vaši nabídku podpory nějak hodně ocení. A trápit se představami, že ji odmítne nemá cenu stejně jako moc přemýšlet, kvůli čemu všemu to vlastně děláte. Prostě to udělejte a uvidíte.

Možná by se ale hodilo vykomunikovat s tím společným známým dovolení říct, že tu informaci o nemoci máte od něj, to by Vám uvolnilo ruce a zjednodušilo situaci. Tohle také zvažte.

Nebojte se, určitě si poradíte a jak to bude, tak to bude dobře.

Váš

Jiří Černý