Jak obtížné je založit a provozovat hospic? Pokud je vůbec možné, aby vše na začátku organizačně vedl pouze jeden člověk.

Odpověď na dotaz ze dne 29. 10. 2005 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem,který nebude asi lehce odpověditelný. Spolupracuji jako dobrovolník ve FNM,viděla jsem tam mnoho smutného i za obrovské podpory dobrovolníků,kteří dávají svůj čas s láskou někomu jinému.Přivedlo mě to k myšlence,které bych se jen tak nechtěla vzdát a zajímalo by mě, jak obtížné je založit a provozovat hospic. Pokud je vůbec možné,aby vše na začátku organizačně vedl pouze jeden člověk. Děkuji za vaší odpověď.
S pozdravem Šlechtová Andrea

andrea
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Milá Andreo,

z Vašeho psaní lze dobře vycítit, že máte sílu a odhodlání se takového úkolu zhostit a víte proč. To je na začátku to nejdůležitější. 

Váš dotaz není tak těžké zodpovědět, spíše — jak správně tušíte — nebude úplně snadné Vaši myšlenku realizovat. Tím však vůbec nechci říci, že je to myšlenka špatná, naopak. Myslím si, že se člověk může a má pouštět do nesnadných úkolů a založení hospice takovým úkolem rozhodně je.

Je možné, aby u vzniku hospice stál organizačně jeden člověk — Cesta domů začínala podobně. A proto Vám nabízím několik dalších kroků: jako první krok Vám doporučuji, abyste se rozhlížela po dostupných informacích, na základě kterých si pak zvolíte cestu, kterou se chcete dát a na níž budete umět svoji myšlenku realizovat. Některé informace najdete na webových stránkách — např. www.cestadomu.cz nebo zde na www.umirani.cz nebo také je možné kontaktovat Asociaci poskytovatelů hospicové a paliativní péče (APHPP) — více o ní najdete na www.hospice.cz. Pokud budete chtít, přijďte někdy do Cesty domů, kde Vám můžeme některé informace nabídnout jak v tištěné podobě, tak si o tom i můžete popovídat. Možná, že nejlepší bude, když přijdete v době, kdy je otevřená knihovna (nejlépe ve středu od 17 hodin), budete mít čas si pročíst, případně půjčit, co potřebujete.

Mohu Vás pozvat na semináře, které  k tomuto tématu chystáme v příštím roce — o podrobnosti prosím požádejte koordinátorku školení — Petru Kopeckou na e-mailové adrese petra.kopecka@cestadomu.cz .

Přeji Vám hodně neutuchajících sil, času k rozvažování a těším se na případnou spolupráci.

Martina Špinková

Dotaz zodpovídá

Martina Špinková

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz