Jak je to s nárokem na sirotčí důchod při opravných termínech maturity a pak u dálkového studia VŠ?

Odpověď na dotaz ze dne 8. září 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, měla bych doraz ohledně sirotčího důchodu. V červnu jsem dělala maturitní zkoušku, při které jsem neuspěla, momentálně dělám druhý opravny termín ze dvou předmětů, jedna zkouška se konala 2.9. a další se má konat 15.9., chtěla bych se tedy zeptat, co mám teď dělat, když přijde dopis ohledně potvrzení studia, ale na vysokou školu na kterou jsem se hlásila přijímají studenty na základně maturitniho vysvědčení, které já nemám, jelikož zkoušku budu teprve dělat. Neboli bych se to dozvěděla až po 15.9. V nejhorsim případě, co dělat kdyby se nepovedl ani druhy termín maturit a musela jsem čekat do května. Byla jsem se ptát na úřadě práce, kde mi řekli ze až do května ( 3. terminu maturit ) mě evidují jako studenta. Jak pak mám ale potvrdit u vás studium ( jakou vyplnit skolu, formu a rok dokončení )? Popřípadě kdybych dělala dálkové studium, zda i na to se vztahuje sirotčí důchod. Omlouvám se za tolik otázek, ale sama se v tom už nevyznám.. a jelikož se živím sama je to pro me velmi důležité, jelikož bych studovala rada. Predem moc dekuji za odpověď.
Natálie

Dobrý den, Natálie,

píšete, že letos v září máte opravný termín maturitní zkoušky ze dvou předmětů. Hlásila jste se na vysokou školu, kam Vás ale mohou přijmout až na základě maturitního vysvědčení, které dosud nemáte a získat ho můžete nejdříve 15.9. na základě úspěšného složení poslední zkoušky. Pokud byste neuspěla, další opravný termín maturit je až v květnu.

Ptáte se nás, jak postupovat ohledně sirotčího důchodu a jak to vyřešit s potvrzením o studiu, kterým byste na OSSZ měla prokázat status studenta, abyste nepřišla o nárok na tento pozůstalostní důchod.
Dále se ptáte, zda byste měla nárok na sirotčí důchod při dálkové formě studia.

Na úřadu práce Vám sdělili, že i v případě neúspěšného opravného termínu maturity Vás budou evidovat jako studenta až do května 2021, tedy do druhého opravného termínu. Potvrzení pro účely sirotčího důchodu by Vám tedy měla vydat škola, kde jste dosud studovala a kde budete také v květnu příštího roku maturovat.
Pokud byste nyní v září maturitu složila a na základě maturitního vysvědčení byste byla přijata na Vámi zvolenou vysokou školu, do 15.9. by Vám měla vydat potvrzení o studiu Vaše současná střední škola a na následující školní rok pak vysoká škola, jejímž studentem se stanete.

Co se týče dálkového studia, máte-li status nezaopatřeného dítěte (je Vám méně než 26 let a připravujete se na výkon svého budoucího povolání, tedy studujete), máte na sirotčí důchod nárok.
U dálkového studia se dá také pracovat, ale v omezeném rozsahu. Pokud nechcete přijít o nárok na sirotčí důchod, rozsah práce nesmí být takový, abyste byla účastna na sociálním pojištění. Týká se to pracovní činnosti na DPP (dohoda o provedení práce), u které je možné pracovat v rozsahu maximálně do 300 hodin za rok. Do výdělku maximálně 10 000,-/měsíc neplatíte sociální pojištění a můžete tedy pobírat sirotčí důchod. Pokud byste pracovala na HPP (hlavní pracovní poměr) nebo DPČ (dohodu o pracovní činnosti), byla byste účastna na sociálním pojištění, které nelze u dálkového studia sloučit s pobíráním sirotčího důchodu.

Bližší informace o sirotčím důchodu naleznete na stránkách České správy sociálního zabezpečení. Pro zcela konkrétní informace můžete zavolat do Call centra ČSSZ.

Držím palce při skládání maturitní zkoušky a přeji úspěch při zářijovém termínu.

Lucie Přádová