Jak docílit toho, abych dostala do péče svého vnuka?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 4. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,prosím o radu. Mám 14.letého vnuka,kterému zemřela matka a jeho otec (můj syn) nezvládá všechnu péči. Vnuk je v pubertě, neučí se,chodí za školu a nemá o nic zájem, jen hraje na počítači. Syn je celý den v práci. Oba navíc přijdou o domov, jelikož bydleli u babičky,která též před půl rokem zemřela, a její manžel byt prodal a mého syna i s vnukem musí vystěhovat(respektive zrušit jim trvalé bydliště,což je podmínka kupní smlouvy-je to vůbec právně možné?) Já si syna vzít k sobě nemůžu, bydlím u dcery v jiném městě, ale rády bychom se postaraly aspoň o vnuka. Potřebuji radu,co v té věci můžeme udělat, a jestli je to vůbec možné. Bojím se,že syn skončí tzv. "na obci", a vnuk v děcáku. Děkuji za jakoukoliv radu. Ustaraná babička

babička
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o svém vnukovi, kterému zemřela matka. Vnuk žije s otcem, který je celý den v práci. Vnuk je v pubertě a prožívá obtížné období. Spolu s otcem se musí vystěhovat z bytu, kde mají trvalé bydliště, který ale nebyl jejich bytem a byl prodán. Součástí kupní smlouvy bylo vystěhování a zrušení trvalého bydliště současných nájemníků. Ptáte se, jestli je to právně možné. Chtěla byste si vzít vnuka k sobě. Ptáte se, co pro to můžete udělat, a jestli je to možné.

Dobrý den,

zcela rozumím Vašim starostem a je moc hezké, jak se chcete postarat o svého vnuka, který pravděpodobně prožívá velmi těžké období tím, že se nejen potýká s obtížemi dospívání ale také se ztrátou své matky.

Vaše otázky nejsou jednoduché a nebudu umět na ně odpovědět, jak byste potřebovala. O svěření dítěte do péče rozhoduje soud. Souhlasit by měl otec vnuka, jinak se domnívám, že byste musela dokazovat otcovu neschopnost se o chlapce dobře postarat. Informace lze také získat na oddělení sociálně právní ochrany dítěte v rámci příslušného úřadu.

Pokud otec i vnuk pobírají pozůstalostní důchody, tak by měl svěřením vnuka do Vaší péče až do jeho zletilosti sirotčí důchod chodit Vám, abyste ho mohla využít pro péči o vnuka. Svěřením vnuka do Vaší péče by jeho otec přišel po roce pobírání o vdovecký důchod, protože jednou z podmínek pro jeho výplatu je právě péče o nezletilé dítě.

Všechny Vaše otázky by bylo dobré probrat s právníkem. Doporučovala bych Vám proto se obrátit na některou z občanských poraden ve Vašem okolí nebo na zmiňovaný Odbor sociálně právní ochrany dítěte. Bylo by dobré vše probrat i s otcem chlapce a na postupu se domluvit, pokud to bude možné.

Přeji Vám úspěšné vyřešení nelehké situace.

S úctou

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz