Hraje změna trvalého bydliště roli u sirotčího důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 18. prosince 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, studuji dálkové studium, jsem těhotná, je mi méně než 26. Chápu to, že jsem stále nezaopatřeným dítětem. Pokud jsem dobře pochopila mám nárok na výplatu rodičovského příspěvku a sirotčího důchodu. Má otázka zní, jestli musím mít trvalé bydliště stále u mamky, nebo si ho můžu změnit? Jde mi o to, že si musíme vzít s přítelem pronájem, jelikož u mamky s dítětem nemáme kde být. Děkuji za odpověď.
Veronika
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, Veroniko,

píšete, že pobíráte sirotčí důchod, studujete dálkové studium a jste těhotná. Předpokládáte, že budete sirotčí důchod pobírat i nadále, protože budete stále naplňovat definici nezaopatřeného dítěte. U dálkového studia pozor na limitovanou výši výdělku.

Počítáte také s tím, že budete pobírat rodičovský příspěvek. Plánujete se s přítelem stěhovat a zajímá Vás, zda je kvůli sirotčímu důchodu třeba mít trvalé bydliště u Vaší mamky.

Dobrá zpráva je, že při posuzování nároku na sirotčí důchod nehraje adresa trvalého bydliště žádnou roli, takže si ho můžete bez obav změnit, jak budete potřebovat.

Přeji Vám, ať se Vám daří ve studiu i v mateřství.

S pozdravem

Barbora Váchová