Hospicová péče - z čeho ji uhradit?

Odpověď na dotaz ze dne 1. listopadu 2013 zobrazit původní dotaz
dobry den. muj znamy onemocnel rakovinou tlusteho streva pred 3 lety, sance byly asi pouze na pul roku ,ale presto sttale je mezi nami. cca 4mesice nazpet se jeho stav zhorsil,prodelal dalsi operaci ,ponevadz se mu strevo opet ucpalo. ubyva neustale na vaze cca 10kg mesicne a odesla mu i ledvina. zije sam a nyni neni schopny ani chodit ci si doma dojit do lednice atd. doktor mu navrhl hospic ,ale castky jsou pry prilis vysoke a on na to nema. jsou nejake moznosti v tomto pripade ci ne. je pece v hospicech hrazena pojistovnou .... dekuji za odpoved. rada bych mu pomohla alespon timto zpusobem zjistit zda jsou nejake moznosti. on je porad unaveny ,spi a verim ze nema sily neco hledat. dekuji za radu. s pozdravem dita
dita
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete nám, že Váš známý je již třetím rokem nemocen rakovinou tlustého střeva. Před čtyřmi měsíci se jeho stav zhoršil a podstoupil další operaci. Neustále ubývá na váze a selhala mu ledvina. Žije sám. Ošetřující lékař mu doporučil hospicovou péči, nicméně Váš známý nemá dostatek finančních prostředků na její úhradu. Ptáte se, zda je péče v hospicích hrazena pojišťovnou, případně jaké jsou další možnosti.

Dobrý den, Dito,

než odpovím, ráda bych Vám poděkovala za to, že jste svému známému, který se ocitl v těžké životní situaci, oporou a pomáháte mu hledat řešení v rámci možností daných současnými okolnostmi.

S platbami za lůžkové hospice se to má různě. Nicméně, co se týče částky hrazené zdravotní pojišťovnou za zdravotní péči poskytovanou v lůžkových hospicích, Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče uvádí, že zdravotní složka paliativní péče je dnes již zdravotními pojišťovnami systémově hrazena. Asociace zároveň upozorňuje), že nedořešenou zůstává sociální složka, část plateb za pobyt a péči v lůžkovém hospici.

Sociální složku péče v lůžkovém hospici může nemocný člověk částečně pokrýt z příspěvku na péči.

Příspěvek na péči je nepojistná sociální dávka, jež náleží těm, kdo z důvodu dlouhodobě nepříznivého stavu potřebují pomoc druhých při péči o sebe a při zajištění vlastní soběstačnosti. O tento příspěvek žádá nemocný prostřednictvím formuláře Žádosti o příspěvek na péči a Oznámení o poskytovateli pomoci na Úřadě práce (podle svého trvalého bydliště). Informace k příspěvku na péči i potřebné formuláře naleznete na tomto portálu.  

Pro podrobné informace o platbách za lůžkový hospic doporučuji kontaktovat konkrétní zařízení, které či která by v případě Vašeho známého přicházela v úvahu. Většina hospiců má také webové stránky, na kterých tyto informace zveřejňuje.

Přeji Vám i Vašemu známému sílu a odhodlání do dalších dnů,

Juliána Bindásová*