Existují jiné léky na tišení bolesti než opiáty, které by neomezily pacienta ve fungování?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 4. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Existují nějake jine léky kromě opiatu na tišení bolesti při chemoterapii? Nějake léky, ktere by zároveň pomohly a přitom nevyradily pacienta ze života? Děkuji.

Veronika

Ptáte se, zda existují jiné léky než opiáty na tišení bolesti, které by onkologickému pacientovi pomohly, a zároveň mu umožnily normálně fungovat.

Milá Veroniko,

samozřejmě je mnoho různých léků na bolest, ale nemá smysl posílat Vám jejich výčet, protože ten správný lék by měl nemocnému rozhodně doporučit ošetřující lékař, který ví, jaký je charakter a intenzita bolesti, co se již všechno vyzkoušelo, jaký byl efekt předchozích analgetik, a také zváží případné nežádoucí účinky podávané medikace.

Rozhodně bych ale chtěla zmírnit Vaše obavy z užívání opiátů, protože jejich nasazení neznamená vyřazení pacienta z běžného života. Naopak dobré zvládnutí bolestí často pomůže nemocnému fungovat lépe, než kdyby na opiátech nebyl. Samozřejmě je třeba pomalu a opatrně najít správnou dávku léku. Při nasazování opiátů či navyšování dávky se může objevit větší spavost či jiné nežádoucí účinky, ale většinou tyto obtíže během několika málo dní odezní a při používání stabilní dávky léku nejsou pacienti nijak utlumení nebo obluzení.

Takže pokud slabší analgetika nebyla dostatečně účinná a nemocný trpí chronickou nádorovou bolestí, je použití opiátů zcela na místě. Ale je třeba, aby jejich dávkování řídil lékař, který s tím má zkušenosti a který zná pacienta, jemuž lék předepisuje.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz