Existuje výpomoc s péčí o novorozené dítě po úmrtí matky?

Odpověď na dotaz ze dne 9. června 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, prosím o radu. V rodině našeho známého zemřela náhle matka malého dítěte, týden po porodu. Otec dítěte a babička dítěte prožívají velmi těžké chvíle. Existuje nějaká pomoc, např. dětská sestra, která by po omezenou dobu mohla pravidelně každý den do rodiny docházet a pomohla by alespoň teď ze začátku otci s péčí o malé dítě? Případně můžete mi poradit, na jakou instituci se můžu s dotazem obrátit? Předem děkuji, Hana
Hana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o rodině známého, kde náhle týden po porodu zemřela matka. Otec dítěte a babička prožívají velmi obtížné období a potřebovali by pomoci s péčí o dítě. Ptáte se, zdali existuje forma pomoci nebo instituce, na kterou by bylo možné se obrátit.

Dobrý den, paní Hano,

jedná se opravdu o velmi složitou a bolestnost událost. Bohužel jsem nevypátrala žádnou specifickou pomoc typu denní zdravotní sestry nebo pečovatelky v situaci, se kterou se Vaši známí potýkají. Vždy jsem byla odkázaná se ve věci obrátit na odbor sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) podle místa trvalého bydliště, kde pracovníci spolupracují s mnoha institucemi a organizacemi a mají schopnost zajistit rodině komplexní pomoc. Zároveň důležitou roli může hrát i dětský lékař miminka, doporučila bych rodině se obrátit i na něj, pokud tak již neučinili.

Další možností je oslovit agenturu specializující se na hlídání dětí (chůvy), které lze vyhledat na internetu. U dlouhodobé péče je možné si najmout chůvu i za přijatelné peníze. Nevím ale, kde Vaši známí bydlí a jaké jsou v jejich regionu možnosti.

Přeji Vašim známým, aby vyhledali vhodnou pomoc v nelehké životní situaci a dále mnoho sil a naděje do dalších dní.

S úctou
Olga Stránská