Existuje v Česku nějaká podpůrná skupina pro pozůstalé, v jejichž rodině odešel člověk sebevraždou?

Odpověď na dotaz ze dne 18. června 2012 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, prosím, existuje v Česku nějaká podpůrná skupina pro pozůstalé, v jejichž rodině odešel člověk sebevraždou?
Anna

Dobrý den,

nevím, zda podpůrná skupina pro pozůstalé po těch, kteří spáchali sebevraždu, existuje, respektive není v mé databázi. Bohužel ani nevím, zda se některý z odborníků přímo specializuje právě pro lidi s tímto trápením, ale většina psychoterapeutů se s pozůstalými tohoto typu setkává poměrně často.

Z Vašeho dotazu usuzuji, že by vznik takové skupiny mohl být pro hodně lidí důležitý, protože mnoho lidí, jejichž blízký zemřel suicidiem, se potýká nejen s obrovskou ztrátou, ale také s širokým spektrem pocitů i nezodpovězených otázek. Je také zřejmé, že podpora těchto pozůstalých je potřebná a že by mohli a měli své trápení sdílet.

Pokud se Vás nebo někoho z Vašich blízkých tato problematika týká, mohu Vám doporučit alespoň individuální terapii. Nelze tam sice předpokládat setkání s člověkem, který prožil podobně traumatickou záležitost, jako to poskytují podpůrné skupiny, ale je možné získat potřebnou podporu a zázemí pro vyrovnávání se s odchodem blízkého, s jeho volbou ukončit vlastní život a s dopadem tohoto činu na lidi v okolí.

Zuzana Vondřichová