Existuje spřátelená organizace Cesty domů nedaleko Kroměříže?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 2. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobry den,

moje kamaradka bydlici nedaleko Kromerize se se svou sestrou a matkou stara doma o sveho otce, ktery v cca 54 letech prodelal infarkt myokardu se zastavou srdce (nahla smrt), byl zresuscitovan a nyni je v koma vigile (apalicky syndrom). Pres tuto nepriznivou diagnozu, pan vykazuje znamky jisteho progresu a je schopen pomoci mrkani s rodinou komunikovat (velmi pravdepodobne je zde pritomen tzv. locked-in syndrom). Nicmene celkove je kvadruplegicky a vyzaduje kompletni peci 24/7. Vsechny tri zeny se snazi ze vsech sil starat se o tatinka doma, nicmene jde o velmi narocny ukol. Zdravotnici v dane oblasti se podle informaci, ktere mam, chovaji spise neeticky a v podstate i odmitave k reseni komplikaci, ktere tento stav provazeji. Rodina ma jistou pomoc tamni Charity, nicmene, velmi neodbornou, kdy uleva rodine je prakticky nulova. Domnivam se, ze je jen otazkou casu, kdy se vsechny tri zeny vycerpanim zcela zhrouti. Napadlo me, zda v dane oblasti (Kromeriz, Zlinsko) neexistuje pobocka nebo spratelena organizace Cesty Domu, jejiz profesionalni pomoc by mohla rodina vyuzit?

Dekuji a jsem s pozdravem

I.Slaba

Inka Slaba
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se, zda v Kroměříži či jejím okolí nesídlí nějaká spřátelená organizace Cesty domů, jejíž služby by mohla rodina starající se o blízkého v apalickém stavu využívat.

Vážená paní Slabá,

píšete, že se Vaše kamarádka se svojí sestrou a matkou starají o otce, který je po infarktu v apalickém stavu. Nyní vykazuje známky jistého progresu, avšak péče o něj je velmi náročná a máte obavy, že se pečující mohou zcela vyčerpat. Spolupráci s lékaři navíc také nehodnotíte nijak kladně.

Nejbližší organizace podobného typu jsou Most k domovu ve Zlíně a Domácí hospic David v Kyjově. Ty poskytují hospicovou péči v domácím prostředí klienta, nicméně je potřeba se informovat o jejich dojezdové vzdálenosti a případných dalších službách.

V určitých případech, a tam péče o pacienta s apalickým syndromem dle mého názoru patří, může praktický či ošetřující lékař předepsat rodině služby agentur domácí péče. Do rodiny posléze dochází zdravotní sestra a poskytuje zdravotní a ošetřovatelskou péči. Maximální rozsah péče jsou tři hodiny denně (včetně cesty), rozdělené nejvíce do třech návštěv. Tato péče je hrazena ze zdravotního pojištění a mohla by pečujícím výrazně ulevit.

Dále si můžete na webových stránkách Cerebrum, což je sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin, vyhledat služby pomáhající pacientům či pečujícím přímo v místě bydliště a jeho okolí.

Další možností, jak si od péče o blízkého na chvíli odpočinout, je umístit ho do některého zařízení na tzv. respitní (odlehčovací) pobyt. Tuto službu by mohla poskytovat Nemocnice Milosrdných sester v Kroměříži či některé z dalších zařízení ve Zlíně, které můžete vyhledat právě na stránkách Cerebra.

Každopádně bych se obrátila na jeden z domácích hospiců v okolí, jistě budou mít lepší informace o místních službách než my v Praze.

S přáním hezkých a klidných dní

Anežka Moravcová

Dotaz zodpovídá

Bc. Anežka Moravcová

Bc. Anežka Moravcová

sociální pracovnice, vedoucí půjčovny pomůcek hospicu Cesta domů

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz