Existuje možnost zvrátit rozhodnutí o (ne)nároku na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 12. února 2015 zobrazit původní dotaz
Dobry den,chtěla jsem se zeptat:v roce 2006 mi zemřel Otec ,bylo mi 14 let.Mamka požádala a sirotčí duchod a oni jí to zamítli,že mu chybělo pul roku odpracované.Dá se to ještě nejak zkusit vyřešit.neřekli jí pořádně co a jak.jen ji řekli že nemá narok.A nevím jestli už není pozdě se o to zajímat.děkuji za odpoved .Marcela
Marcela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že v roce 2006 Vám zemřel otec a maminka požádala o sirotčí důchod, žádost jí však zamítli z důvodu, že mu chybělo půl roku odpracované doby.

Dobrý den, Marcelo,

ptáte se, zda se to dá ještě nějak řešit a jestli už není pozdě.

Důvodem k zamítnutí žádosti o sirotčí důchod bylo zřejmě nesplnění podmínky potřebné doby pojištění Vašeho otce pro nárok na důchod. Splnění je jednou z nezbytných podmínek pro přiznání Vašeho sirotčího důchodu.

Ptala jsem se, jak tuto věc řešit v poradenském Call centru České správy sociálního zabezpečení. Pracovnice linky mi sdělila, že chybějící pojistné lze doplatit, avšak pouze jeden rok zpětně od doby kdy Váš otec zemřel.

Radí však, abyste se i přesto zkusila ještě domluvit na příslušné správě sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště o zpětném doplacení pojistného z důvodu, že jste neměla v té době potřebné informace. Je třeba upozornit, že výše základního sociálního pojistného je 1863 Kč měsíčně. Šlo by tedy o doplacení cca 6 chybějících měsíčních splátek pojistného, jak píšete (tj. 11 178 Kč).

Naděje na úspěch sice není veliká, ale zkusit domluvit se můžete.

Další možností je obecně v těchto záležitostech požádat ministra práce a sociálních věcí o zmírnění tvrdosti zákona ve věci nesplnění potřebné doby pojištění. Obávám se však, že naděje na kladné posouzení žádosti rovněž není v tomto případě veliká vzhledem k časové prodlevě od doby zamítnutí žádosti o sirotčí důchod. Žádost je možné napsat formou dopisu a zaslat k rukám ministra.

Dále si dovolím doplnit, že i kdyby Vám v této věci vyhověli a sirotčí důchod Vám přiznali, budete jej pobírat max. do 26 let a to za předpokladu, že budete studovat formou denního studia. Při kombinovaném či dálkovém studiu pak jen v případě, že zároveň nebudete vykonávat pracovní činnost, která zakládá povinnost hradit sociální pojištění.

Napadá mě, že pokud Vaše kroky v přiznání sirotčího důchodu nebudou úspěšné a budete potřebovat z důvodů nízkých příjmů nějakou podporu formou sociálních dávek, můžete se podívat na portál MPSV, kde se máte možnost zorientovat (vyplněním jednoduchého formuláře – sociální kalkulačky), zda a na jakou sociální dávku byste měla případně nárok.

S pozdravem a přáním dobrého pořízení

Irena Buchtová