Existuje koncentrovanější balení morfinu a je nutné za lék platit?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 3. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
podáváme mamince na léčbu nádorové bolesti stále větší dávky Morfinu prostřednictvím lineárního dávkovače. Jelikož mi dělá potíže odlamovat skleněné ampulky (máme 1% Morfin Biotika balený po 2 ml, přičemž pro jedno naplnění dávkovače je nutno otevřít nejméně 8 ampulí), ráda bych se zeptala, zda neexistuje Morfin koncentrovanější (abychom dávkovač nemuseli plnit tak často) nebo ve větším balení - z něhož by se dal odsát např. injekční stříkačkou. Nejsem teď úplně v klidu a při každodenním odlamování bezpočtu skleněných ampulek se často pořežu a občas i některou úplně rozmáčknu a musím složitě zajišťovat, aby se mi četné drobné střípky nedostaly do připravené dávky.

Dále bych se chtěla zeptat, proč si při domácí péči o pacienta musíme Morfin hradit - za deset balení nechám v lékárně 1064 Kč, (mám čtyři děti, částka ticíc korun je pro mne velkým zásahem do rodinného rozpočtu). Ošetřující onkolog nám Morfin ochotně předepíše, avšak v lékárně požadují plnou úhradu.

Děkuji za odpověď.

Karolina Doušová

Karolina Doušová

Podáváte mamince pro bolesti Morphin dávkovačem (malá pumpa k přesnému trvalému podávání léku). Ptáte se, zda neexistuje koncentrovanější balení a zda musíte lék platit.

Vážená paní Doušová,

pokud jde o první otázku, záleží na lékárně — lze najít lékárnu, kde na žádost lékaře připraví 2% (maximálně 3%) Morphin do větších lahviček, ale je to poněkud složité a ne každá lékárna to může poskytnout. Zkuste se zeptat jak v lékárně, tak lékaře, který Morphin předepisuje. Předpis pro lékaře zní: Morphini hydrochlorici 2% (3%) 16 ml for subcutaneous administration D.t.dos No…..

Pokud jde o platby, je to bohužel tak, že většinu injekčních léků si musí nemocný hradit, pokud jsou v injekční formě podávané v domácím prostředí. Šlo by to i jinak, ale je to složitější cesta, kdy lékař musí lék objednat na fakturu a pak teprve vydat nemocnému. Pravděpodobně kdysi při nastavování systému nikoho nenapadlo, že i v domácím prostředí lze podávat injekční léky. Doporučuji Vám obrátit se na pojišťovnu o pomoc, třeba Vám nabídnou řešení. Pokud by lékař předepsal 2% Morphin, pak byste jej překvapivě nehradila.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz