Dva dny před smrtí teta pořídila novou závěť ve prospěch bratrance, ale mně řekla o jiných přáních. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 12. března 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, moje teta se před pár měsíci dozvěděla, že má rakovinu v posledním stádiu a zbývá jí pouze pár měsíců života. Poté byla přijata na paliativní oddělení. Při jedné z mých návštěv, přibližně měsíc před jejím úmrtím, mě požádala, abych až zemře, vyřídila její pozůstalost. Prozradila mi, kde má doma uloženou závěť, a co se rozhodla komu odkázat včetně pár osobních přání, které se měly po její smrti uskutečnit. Po tetině smrti jsem její závěť našla (bylo v ní napsáno přesně to, co mi řekla v nemocnici), ale pak se ukázalo, že necelé dva dny před smrtí byl u ní bratranec s notářem a teta pořídila závěť novou, ve které odkázala vše bratrancově rodině. Vím, že podobný dotaz tady již byl (https://www.umirani.cz/poradna/nakolik-je-ovlivnen-usudek-cloveka-pri-sepisovani-darovaci-smlouvy-podavanim-opiatu a https://www.umirani.cz/poradna/teta-sepsala-zavet-2-dny-pred-umrtim-na-rakovinu-mohla-byt-zavet-ovlivnena-podavanim-opiatu?fbclid=IwAR1PC2T6t_FfPo5upWnx6yMO2OYme2j3hfp02rjYdyMrJWBcd8PIzOl2pa8) Z těchto dvou odpovědí vyplývá, že mám oslovit notáře a případně zdravotnický personál. Ale opravdu by mi notář mohl potvrdit, že nechal podepsat závěť osobu, která se mu zdála již ne zcela při jasném vědomí? Nebo že zdravotnický personál dovolil sepsání závěti osobě, která by jim přišla, že už nevnímá správně realitu a je snadno ovlivnitelná? Nebylo by to protiprávní jednání? Nebudou proto radši tvrdit, že vše bylo tak, jak mělo být? Vím, že tetina původní závěť byla to, co doopravdy chtěla, ale přijde mi, že nemám šanci to dokázat. Děkuji za odpověď Karolína Jančářová
Karolína

Dobrý den,

je samozřejmě možné, že svědci, kteří byli přítomni v okamžiku, kdy teta sepisovala závěť, Vám mohou sdělovat různé, i nepravdivé informace. Pokud by však došlo na spor o platnost závěti před soudem a svědci, včetně notáře, by byli předvoláni k výpovědi, budou povinni vypovídat pravdu a nic nezamlčet. V opačném případě se mohou dopustit trestného činu křivé výpovědi. O tom budou soudem poučeni. Současně s jejich výpověďmi může jako důkaz sloužit znalecký posudek zpracovaný na základě zdravotnické dokumentace. I tento posudek musí být zpracován pravdivě.

V tuto chvíli bych tedy doporučovala spíše než kontaktovat možné svědky a zjišťovat od nich informace, vyhledat advokáta a další postup konzultovat s ním. Pomůže Vám zhodnotit, jaké jsou možnosti a jak postupovat nejlépe.

S pozdravem

Barbora Vráblová