Jak disponovat se starobním důchodem nemohoucího otce

Odpověď na dotaz ze dne 3. června 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, měla bych na Vás takový dotaz můj otec nečekaně skončil v nemocnici v Karviné, kde skončil bohužel po několika mrtvičkách a ochrnul na půlku těla, není schopen sám komunikovat, podepsat se ani jinak navázat kontakt. Chtěla bych se zeptat můj otec má byt kde platí inkaso a má předplacíno ještě na 1 měsíc. Jen bych se chtěla zeptat zda máme nějakou možnost získat otcův důchod na zaplacení nemocnice a inkasa na bytě.Otec žil sám v Ostravě a já žiji na Kladně. Jsme 3 sourozenci, nejstarší bratr se o otce v posledních letech staral a bydlí též v Ostravě na jiné adrese než otec. Chci se zeptat co máme dělat když otec není schopen komunikace a ani podpisu a nemá zplnomocněného jiného člověka který by nakládal s jeho finančními prostředky, zda má nejstarší bratr možnost pobírat otcův důchod a nakládat s ním. Předem velice děkuji S pozdravem Bezděková
Marcela Bezděková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Váš otec je nyní po několika mrtvicích v nemocnici v Karviné. Ochrnul na půl těla, není schopen komunikovat ani se podepsat. Chtěla byste vědět, jak to máte udělat, aby někdo z rodiny mohl disponovat s penězi Vašeho otce - platit z jeho důchodu inkaso a další potřebné věci.

Dobrý den, paní Bezděková,

situace, ve které se nacházíte, může být velmi složitá. Až do této doby disponoval svými penězi Váš otec, který ale nyní nemůže. Snažíte se situaci vyřešit a sháníte potřebné informace.

Abyste mohli disponovat s penězi Vašeho otce, musí být Váš otec zbaven svéprávnosti. V řízení o způsobilosti k právním úkonům se rozhoduje rozsudkem. Jakmile je řízení o způsobilosti k právním úkonům pravomocně ukončeno, soud je povinen nesvéprávné osobě ustanovit opatrovníka

Opatrovníkem může být ustanovena fyzická osoba, která s výkonem opatrovnictví souhlasí (opatrovníkem může být např. Váš bratr). Rozhodnutí o ustanovení opatrovníka je vydáno usnesením, jehož součástí by měl být rozsah opatrovnických práv a povinností.

Protože ale soudní zbavení svéprávnosti může trvat delší čas, než je pro Vás únosné, doporučuji kontaktovat sociální pracovnici v nemocnici a požádat ji o informace v této náležitosti. Měla by být schopná Vám v této situaci předat konkrétní informace a poskytnou potřebné kontakty.

S přáním všeho dobrého

Petra Lovečková