Dotaz na použití práškové stravy do žaludeční sondy Nutrison

Odpověď na dotaz ze dne 19. 2. 2006 zobrazit původní dotaz

Vážení, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Můj tatínek je 11rok po mozkových příhodách od loňského roku se už nepostaví na nohy, může hýbat pouze pravou rukou, ale má v ní silný třas. Po celých 11 let má ztížené polykání, dusí se zejména při polykání řídkých tekutin(čaj, řídké polévky...) Na jaře loňského roku měl zánět průdušek a z nemocnice ho vrátili se žaludeční sondou v břišní stěně. Od té doby jí pouze žaludeční sondou Nutrison a sonda se proplachuje heřmánkovým čajem již téměř rok. Podle informací dostupných na internetu mám dojem, že jde pouze o doplněk stravy a ne o výhradní stravu. Otci se totiž od loňského roku zhoršila pokožka, má neustále svědivou vyrážku a velmi suchou kůži. Lze tedy dlouhodobě (rok a více) podávat pouze Nutrison nebo jde pouze o doplněk výživy k mixované normální stravě?
Děkuji za zodpovězení dotazu.
dcera

Blanka

Dobrý den,

dovoluji si odpovědět citací ze stránek Státního ústavu ČR pro kontrolu léčiv — takto je totiž Enterální výživa nyní uváděna:

Nutrison (energy) je kompletní a vyvážená tekutá výživa se zvýšeným obsahem energie. Je určena pro podávání do horní části trávicího ústrojí (žaludek a tenké střevo) pomocí sondy nebo i k popíjení. Obsah laktózy a zbytkových látek je klinicky nevýznamný. Neobsahuje gluten.

Dávkování je individuální a určí jej lékař. Nutrison energy je připraven k okamžité spotřebě jako nápoj nebo k podání sondou. Minimální denní dávka 1500 ml u dospělých zajišťuje běžnou denní potřebu energie, bílkovin, minerálů, vitamínů a stopových prvků.

Složení:

Ve 100 ml výživy je obsaženo: Sacchara 18,5 g (Lactosum <0,025  g), Lipida 5,8 g (Acidum linoleicum 1,38 g), Proteina 6 g (Caseinum 6 g), Natrium Na 134 mg, Kalium K 201 mg, Chlorum Cl 167 mg, Calcium Ca 108 mg, Phosphorum P 108 mg, Magnesium Mg 34 mg, Ferrum Fe 2,4 mg, Zincum Zn 1,8 mg, Cuprum Cu 270 mg, Manganum Mn 0,50 mg, Fluorum F 0,15 mg, Molybdenum Mo 15 mg, Selenium Se 8,6 mg, Chromium Cr 10 mg, Iodium I 20 mg, Retinolum A 123 mg RE, Colecalciferolum D 1,1 mg, Tocoferolum E 1,9 mg &-TE, Phytomenadionum K 8,0 mg, Thiaminum B1 0,23 mg, Riboflavinum B2 0,24 mg, Niacinum 2,7 mg NE, Acidum pantothenicum 0,80 mg, Pyridoxinum B6 0,26 mg, Acidum folicum 40 mg, Cyanocobalaminum B12 0,32 mg, Biotinum 6,0 mg, Acidum ascorbicum C 15 mg, Cholinum 55 mg.

Celková energetická hodnota je 630 kJ (150 kcal)/100 ml výživy, osmolarita 385 mOsmol/l.

V rajhradském hospici používáme jak formu Standart, tak i Energy, dle typu nemocného a jeho předpokládaného enegetického výdeje — což je záležitostí lékaře, sestry či dietní sestry. Tento typ výživy užíváme také u nemocných ve vigilním komatu a to i po dobu několika let. Enterální výživa se někdy kombinuje (např. i u nemocných po CMP) s podáváním malých dávek jídla — spíše pro psychologický pocit — či tekutin ústy.

Vyrážku a suchou kůži pacienta prosím konzultujte s ošetřujícím lékařem, se způsobem stravování pacienta nemusí souviset.

S úctou a pozdravem
Ladislav Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz