Dosud jsem neléčila rakovinu ledvin a teď se mi přihoršilo. Chci být zbývající čas doma s přítelem. Je nutná hospitalizace?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 9. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.mám právě taky rakovinu ledvin v pokrocilem stadiu.dosud jsem se s tím ale nelecila.zhoršilo se me všechno az za poslednich 14dni.chci se zeptat kdyz zajdu k praktickemu lékaři bude nutná hospitalizace v nake nemocnici?ráda bych totiž stravila zbyvajici čas doma se svým pritelem.Děkuji za odpověď Dočekalova

Jitka Dočekalova

Vážená paní Dočekalová,

píšete, že máte rakovinu ledviny, se kterou jste se neléčila a teď se váš zdravotní stav zhoršil. Máte obavy, aby vás praktický lékař neposlal do nemocnice, protože byste ráda zůstala doma s přítelem.

Nepíšete, co přesně se děje, co vás trápí, ale předpokládám, že půjde o projevy rakoviny. Každopádně vás nikdo nemůže nutit, abyste do nemocnice jela a nechala se hospitalizovat. Přesto se domnívám, že rozvaha lékaře může být pro vás důležitá. Je možné postupovat několika způsoby:

1/ Pokud by skutečně praktický lékař nemocnici doporučil, můžete zkusit, zda by vám přeci jen nemohli v nemocnici pomoci. Nemocnice není vězení a ve chvíli, kdy byste již nechtěla dále v nemocnici být, nikdo vás nemůže nutit tam zůstat. Zvažte ale, zda by krátký pobyt v nemocnici nepřinesl úlevu od některých příznaků.

2/ Můžete se také obrátit na domácí hospic v místě vašeho bydliště a požádat lékaře hospice o zhodnocení vašeho stavu a úpravu dalšího postupu. Domácí hospic slouží právě k tomu, aby pacient mohl zůstat v domácím ošetření. Podle místa Vašeho bydliště můžete nejbližší vyhledat v adresáři služeb.

3/ Další možností je obrátit se na ambulanci paliativní medicíny. Najdete je opět v adresáři. V ambulanci vám pomohou nastavit léčbu obtíží a poskytnou všemožnou podporu tak, abyste mohla zůstat doma.

4/ A nakonec v některých nemocnicích fungují paliativní týmy, které hospitalizovaným pacientům zajistí potřebnou péči a pomohou jim s návratem do domácího prostředí.

Snad pro vás bude jedna z popsaných možností vhodná a dostane se vám potřebné podpory.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz