Dostávám kapesné ze sirotčího důchodu, mohla bych dostávat celou částku?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 9. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, před 2 lety mi zemřel otec, bylo mi 16 a bydlela jsem s matkou. Ze sirotčího důchodu jsem dostávala "kapesné" 500 kč. Nyní mi je 18, již přes půl roku žiji sama, resp. s přítelem. Matka mi tvrdí, že je sirotčí důchod "její" a že to jsou peníze, co táta dluží, když neplatil alimenty. Dostávám nyní 1500 korun měsíčně, bohužel mi to moc finančně nepomáhá - sirotčí důchod mám ve výši 7500 korun. S matkou nemám dobrý vztah, proto radši žiji odděleně, takže nějaké domlouvání kompromisů s matkou nepřichází v úvahu. Mé otázky tedy zní takto: Mám já, jakožto pozůstalá, nárok na sirotčí důchod?
Mohu ho nějakým způsobem pobírat já?
Předem děkuji za odpověď.

anonym
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

obracíte se na nás, protože dostáváte od matky kapesné (1500 Kč) ze sirotčího důchodu (celkem 7500) a zvažujete, zda byste nějakým způsobem mohla pobírat celou částku.

Podle zákona o důchodovém pojištění: „příjemcem sirotčího důchodu je oprávněný (nezaopatřené dítě) nebo jeho zákonný zástupce nebo opatrovník anebo zvláštní příjemce“. Vzhledem k tomu, že jste plnoletá a s matkou nežijete, měl by celý důchod náležet Vám. K úplnosti mohu jen podotknout, že důchod slouží k úhradě Vašich potřeb. V minulosti tedy dávalo smysl, že Vaše matka z důchodu hradila třeba část nájmu, stravu, oblečení a další podobné kategorie. Doporučuji, abyste se obrátila na nejbližší pobočku České správy sociálního zabezpečení, kde si tyto informace můžete ověřit a rovnou vyřídit změnu příjemce sirotčího důchodu například na Váš bankovní účet.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz