Domácí hospicová péče v okolí Mladé Boleslavi?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 9. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda není dostupná domácí hospicová péče v Mladé Boleslavi. nedaří se mi najít. Mám 90letou maminku, zatím je v nemocnici se selháním srdce, ale chystají se jí propustit. nechceme LDN. jenže mám strach, že doma jí ublížíme. Každý pohyb ji hrozně vyčerpá a dusí se. Doma s ní bude jen stejně starý otec a občas pečovatelská služba. My děti za ní dojíždíme, ale bydlíme v jiných městech, tak je pomoc složitější. Kromě toho, např. když ji převlékáme,tak nám to dlouho trvá a ona se začne zase dusit. Mám strach, co bude doma. Nemůžete mi poradit nějký kontakt, prosím?

hana labonková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že v nemocnici máte maminku (90 let) kvůli srdečnímu selhávání. Nechcete ji přemístit do LDN a doma máte obavy, abyste jí neublížili, je dušná při pohybu i převlékání. O maminku se doma stará manžel a dochází pečovatelky. Ptáte se na dostupnost domácí hospicové péče v Mladé Boleslavi, zároveň máte strach, jak to doma bude.

Dobrý den, paní Labonková,

je dobře, že se snažíte zajistit pro maminku péči doma, aby to s tatínkem lépe zvládli, když Vy děti bydlíte v jiných městech. Popisujete stav, který provází srdeční selhávání, a máte obavy, jak to doma rodiče zvládnou. Zatím k nim dochází pečovatelská služba a Vy jste se snažila hledat kontakt na domácí hospic. Nejbližší domácí hospic je Duha v Hořicích a pro jejich možnost pomoci je Mladá Boleslav bohužel už příliš daleko.

Pokud byste trvali na domácí péči, pak máte možnost se obrátit na praktického lékaře maminky a nechat si předepsat návštěvy zdravotních sester z agentury domácí péče . Ty mohou docházet až třikrát denně, provádějí úkony předepsané lékařem, neboť jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Až budou maminku propouštět domů z nemocnice, mohou agenturu předepsat na dva týdny po propuštění už tam, dále by ji pak předepisoval již zmíněný praktický lékař. S ním by bylo dobré se domluvit, aby v případě potřeby zašel na lékařskou návštěvu k rodičům domů.

Můžete také zvážit častější  nebo delší využití pečovatelských služeb, kteří už k rodičům docházejí. Pečovatelské a další sociální služby lze hradit z příspěvku na péči. Pokud jste o něj pro maminku zatím nežádali, v odkaze najdete potřebné informace a postup.

Zmiňujete se o strachu z toho, abyste mamince doma neublížili a jak to bude probíhat. Pokud máte nejistoty a otazníky kolem péče doma, podpořila bych Vás v hovoru s tatínkem, abyste si řekli otevřeně, na co on se cítí, v čem mu Vy děti můžete pomoci a v čem mohou pomoci služby. Důležité je samozřejmě zohlednit i to, co by si maminka pro sebe přála. V případě, že byste neshledali situaci doma bezpečnou nebo příliš náročnou, bylo by asi na místě zvážit využití lůžkového zařízení — v Mladé Boleslavi funguje Dům péče ČČK, i zde by mohli být rodiče spolu, rovněž návštěvy pro rodinu a blízké nejsou časově omezeny. Případně můžete využít služeb rodinného pokoje v Turnově.  

Pokud byste si chtěla o nelehké situaci promluvit, probrat možné varianty nebo se poradit o postupu, můžete se obrátit na poradnu Cesty domů, která je otevřena pro telefonický i osobní kontakt od úterý do pátku vždy od 9:00 do 17:00 na tel. 283 850 949, 775 166 863 nebo na adrese Boleslavská 16, Praha 3.

S pozdravem a přáním dobrého vyřešení situace,

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz