Dokdy musí být syn studentem, aby mi zůstal doživotní vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.Jsem ročník 1968, manžel zemřel 2011.Byl ročník 1962.Syn studuje.Jak dlouho musí být student,aby mi zůstal doživotní vdovský důchod? Děkuji za odpověď.Eva

Eva
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že jste se narodila v roce 1968 a manžel zemřel v roce 2011. Váš syn studuje. Ptáte se, jak dlouho musí syn ještě studovat, abyste mohla pobírat doživotní vdovský důchod.

Dobrý den,

pro pokračování vdovského důchodu po prvním roce po úmrtí manžela musíte splňovat jednu z následujících podmínek:
• pečujete o nezaopatřené dítě (připravující se na budoucí povolání – studující mladší 26 let),
• pečujete o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
• pečujete o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
• jste sama invalidní ve třetím stupni,
• dosáhla jste věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

V případě, že byste žádnou z podmínek nesplňovala, pak je možné znovu o vdovský důchod zažádat, pokud byste ji splnila do 5 let, po skončení předchozího vdovského důchodu (lhůta je 5 letá, protože jste ovdověla před rokem 2012, po kterém byla zkrácena na 2 roky).

Z toho, co píšete, usuzuji, že v současnosti pobíráte vdovský důchod díky splněné podmínce — péče o nezaopatřené dítě a ptáte se, jak dlouho syn musí studovat, abyste splnila podmínku dosažení daného věku a mohla ho brát doživotně.

U Vašeho ročníku narození se již nepřihlíží, jestli jste muž nebo žena a kolik jste měla dětí. Na stránkách České správy sociálního zabezpečení si v excelové tabulce můžete vypočítat důchodový věk a od něj odečtete 4 roky. To je věk, který byste musela splnit, aby Vám mohl vdovský důchod pokračovat. To je doba, do které by musel syn studovat. Pokud syn ukončí studia dříve, tak této doby musíte dosáhnout nejpozději do pěti let, aby Vám mohl být vdovský důchod obnoven.
Pro konkrétní informace prosím zavolejte na Okresní správu sociálního zabezpečení.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz