Dočasná pracovní neschopnost za účelem péče o nemocnou matku

Odpověď na dotaz ze dne 28. 3. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
mojí mamince zemřel manžel, maminka na něm byla závislá, neboť má stařeckou demenci tzn. hlídal ji, aby si vzala léky, chodil nakupovat apod., nemohla zůstat sama v bytě, vzala jsem si maminku k sobě, ale chodím do práce a bojím se nechat ji doma celé dopoledne samotnou, má i deprese z úmrtí manžela, dotaz: může mi maminky ošetřují lékař napsat neschopenku na nezbytně nutnou dobu, po kterou se budu muset teď o maminku starat? on ví, jak na tom je, že mamka vyžaduje péči, tak jestli ta neschopenka lze vystavit tak jako to lze, když mám nemocnou malou dcerku, potřebovala bych to alespoň do doby, než jí seženu nějakou sociální péči, která by na ni dopoledne dohlížela, než přijdu z práce. Děkuji za odpověď.

Bětka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Vaší mamince zemřel manžel, na kterém byla, vzhledem ke své nemoci, závislá. Vy jste si vzala maminku k sobě, staráte se o ní a na Vás nyní je zajistit mamince veškerou potřebnou péči. Protože ale chodíte do práce, máte strach nechávat doma maminku celé dopoledne samotnou. Zajímalo by Vás, zda Vám může lékař vystavit neschopenku, abyste se mohla o maminku postarat, alespoň do té doby, než se Vám podaří sjednat pečovatelskou službu, která by v době vaší nepřítomnosti poskytla mamince potřebnou pomoc.

Dobrý den, paní Bětko,

Vaše situace není lehká, kromě péče o Vaši dceru pečujete i o svou nemocnou maminku. Můžete využít ošetřovné , na které máte nárok, pokud maminky zdravotní stav vyžaduje nezbytně Vaše ošetřování. Podpůrčí doba u ošetřovného činí nejdéle 9 kalendářních dnů. Podpora při ošetřování člena rodiny se stanoví stejným způsobem jako nemocenská s tím rozdílem, že se dávka ve výši 60 % denního vyměřovacího základu poskytuje už od prvního dne. Podporu při ošetřování člena rodiny zařizuje zaměstnavatel. Zaměstnanci vyhotoví potvrzení o potřebě ošetřování zpravidla praktický lékař nemocného. Zaměstnanec jej předá zaměstnavateli.

Nemáte-li zažádáno o příspěvek na péči, doporučuji tak neprodleně učinit. Tato částka Vám může pomoci právě v platbách za sjednané služby, které Vám budou v péči o maminku pomáhat.

Přeji Vám hodně sil,

s pozdravem

Petra Lovečková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Lovečková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz